Erişilebilirlik

Yıldırım ve Mattis Londra’da Görüştü


Amerika Savunma Bakanı Jim Mattis Londra’da Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmesinde, Washington’ın NATO müttefiki Türkiye’yi koruma taahhüdüne bağlı olduğunu belirtti. Konuyla ilgili açıklama Savunma Bakanlığı Pentagon’un sözcüsünden geldi.

Pentagon sözcüsü Dana White, Londra’da Somali ile ilgili bir konferansa katılan Yıldırım ve Mattis’in görüşmesi hakkında ayrıntı vermedi.

White, “Savunma Bakanı, Amerika’nın NATO mürtefikimizi koruma taahhüdüne bağlı olduğunu belirtti” ifadelerini kullandı.

Mattis, Çarşamba günü yaptığı açıklamada da Amerika’nın Türkiye ile yaşanan gerilimi aşabileceğini kaydetmişti. Mattis, Türkiye'nin bütün kaygılarının giderileceğini söylemişti.

Görüşme, Amerika’nın YPG’ye Rakka’nın IŞİD militanlarından geri alınması konusunda destek vereceğini açıklamasının ardından iki ülke arasında en üst düzey görüşme oldu.

Reuters haber ajansına konuşan bir Amerikalı yetkili Amerika’nın PKK ile mücadelesinde Türkiye ile istihbarat işbirliğini geliştirmeyi amaçladığını kaydetti.

Bu adımın Türkiye’nin kaygılarını giderip-gidermeyeceği meçhul. Türkiye bu adımın Washington’a zarar verebileceğini belirtiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da gelecek hafta konuyu Amerika Başkanı Donald Trump ile görüşeceğini belirtti.

XS
SM
MD
LG