Erişilebilirlik

Başbakan Yıldırım'dan Kudüs Açıklaması


ABD’nin Kudüs kararı, Türkiye’de iç politika gündeminde tepki konusu olmaya devam ediyor. Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, AKP’nin parti teşkilat toplantılarında da Kudüs meselesine ilişkin mesajlar verdi. Bu mesajlardan özellikle Yıldırım’ın, Kudüs’teki Türk diplomatik misyonu için “Filistin nezdindeki büyükelçiliğimiz” sözleri dikkat çekti. Yıldırım, “Bugün Kudüs Başkonsolosluğu olarak faaliyet gösteren misyonumuz, fiiliyatta Filistin devleti nezdindeki büyükelçi olarak görev yapmaktadır” ifadesini kullandı. Resmi açıdan Türkiye’nin İsrail ve Filistin bölgesindeki elçiliği Tel-Aviv kentinde bulunuyorken; Kudüs’teki misyon başkonsolosluk seviyesinde görülüyor.

Başbakan ve AKP Genel Başkanvekili Yıldırım, bugün Artvin ve Ardahan’daki parti toplantılarında, Türkiye’nin Kudüs meselesinde bölgesel aktör olarak öneminin yeniden görüldüğünü söyledi. Yıldırım, “Recep Tayyip Erdoğan, milletin adamı, 57 İslam ülkesinin devlet ve hükümet başkanlarını İstanbul’da acil toplantıya çağırdı. Ve burada; 'Ey ABD Başkanı, senin kararın bizi bağlamaz. Bizim için Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak kabul edilmesi söz konusu değildir. Bu karar hükümsüzdür. Bundan böyle Doğu Kudüs İsrail’in değil Filistin’in başkenti olacak. Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde uluslararası toplantılarda Filistin’in daha fazla tanınması için gerekli gayreti göstereceğiz’” dedi. Kudüs’ün İsrail’in işgali altında olduğunu söyleyen Yıldırım, “Filistin Devleti bu işgal nedeniyle Kudüs'ün içinde egemenlik haklarını kullanamıyor. Filistin Devleti'nin tanınması ve Filistin'in başkenti olarak Doğu Kudüs'ün statüsünün bütün dünya tarafından kabul edilmesi için Türkiye dünyanın vicdanına adeta öncülük ediyor. Bugün Kudüs Başkonsolosluğu misyonumuz fiiliyatta Filistin Devleti nezdindeki Büyükelçi olarak görev yapmaktadır. Açık söyleyelim, bizim Kudüs’te ikamet eden Büyükelçimiz, Filistin nezdindeki Büyükelçimizdir. Bizden başka da Kudüs’te büyükelçilik seviyesinde Filistin için bir misyon açan yoktur. İsrail ister bunu kabul etsin ister etmesin bu gerçek değişmez, bizim kararımız değişmez. Şimdi de Doğu Kudüs’ü biliyorsunuz zirve toplantısı sonunda Filistin’in başşehri olarak ilan ettik. Mevcut şartlarda diplomatik olarak bu aşamada alınabilecek en ileri karar olup dünyada tektir” diye konuştu.

Erdoğan'dan sert eleştiriler

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan da, Yalova ve İstanbul’daki konuşmalarında Kudüs konusuna değindi. İslam ülkeleri arasında birlik sağlanamadığı için sıkıntılar yaşandığını anlatan Erdoğan, özetle, “Müslümanlar birbirleriyle uğraşırken aradan sıyrılanlar terör örgütleridir, İsrail gibi devlet terörü uygulayan ülkelerdir. Müslümanlar’ın kavgasının yegane kazananı, sömürgecilerdir, silah tüccarlarıdır. Şayet bugün İsrail ve Amerikan Yönetimi Kudüs konusunda bu kadar hoyrat, bu derece hukuksuz davranabiliyorsa, sebebi Müslümanlar’ın o içler acısı halidir. İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi bir kırılma noktası. Bu zirvede oybirliğiyle Kudüs’ü Filistin Devleti’nin işgal altındaki başkenti olarak ilan etmesi, ‘tarihî bir duruş’ve İslam İşbirliği Teşkilatı bu kararıyla kuruluş gayesine sahip çıkmıştır. Bu sebeple İslam ülkelerinin Kudüs imtihanından alınlarının akıyla çıkması çok büyük önem arz ediyor” görüşlerini dile getirdi.

XS
SM
MD
LG