Erişilebilirlik

Yetersiz Beslenme Ciddi Bir Sağlık Tehdidi


Yetersiz Beslenme Ciddi Bir Sağlık Tehdidi

Hamileliğin erken aşamalarından iki yaşa kadar uzanan bin günlük süreçteki yetersiz beslenme dünya çapında her üç çocuktan birinde geriye döndürülemeyecek fiziksel ve zihinsel hasara yol açıyor. Bu veri, tüm dünyada açlığa son vermeyi amaçlayan Bread for World, Dünya için Ekmek adlı kuruluşa ait. Örgüt kısa süre önce Washington’da topanarak hamile kadınlar ve çocuklara yeterli beslenme sağlamak için siyasi ivme yakalamaya çalıştı.

Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletinde çocuk ölüm oranı inişe geçti. Hamilelere ücretsiz bakım Hindistan’ın anne ve çocuk ölümlerini azaltma girişiminin temel adımlarından biri. Sağlık görevlileri annelere bebeklerinin beslenme ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklarını, hamilelikte nasıl besleneceklerini öğretiyor.Hamile olan Sunati şunları söylüyor:

”Kontrollar için her iki haftada bir buraya geliyorum. İlaç ve vitaminlerimi veriyorlar. Bol bol yeşil sebze yememi ve demir oranı yüksek yumurta gibi gıdalar tüketmemi söylüyorlar.”

Hamileler ve bebeklerde beslenme yetersizliği Washington’da kısa süre önce yapılan konferansta ele alındı. Yüzlerce yardım görevlisi yılda bir milyon çocuğun hayatını kurtaracak beslenme kampanyasına siyasi destek için toplandı. Bread for the World kuruluşundan Esma Latif, amaçlarının tüm dünyada açlığa son vermek olduğunu söylüyor:

”Hamilelik ve çocuğun ikinci yaşı arasındaki bin günlük süreyi kaçırırsak beslenme yetersizliğinin zararlarının geri çevrilemez olduğunu biliyoruz. Bu süre içindeki yetersiz beslenmeyi telafi etmek için hiçbir şey yapamazsınız.”

Latif, ishali önlemek için çok basit olan el yıkama ve bebekler için en sağlıklı beslenme yöntemi olan emzirmenin beslenme yetersizliğiyle mücadelede çok işe yaradığını söylüyor. Bu ucuz yatırımlar birçok ülkeye uzun vadede büyük tasarruf sağlıyor:

”Dünyada açlık ve beslenme yetersizliğinin çok sık rastlandığı 36 ülke var. Bu ülkeler gayrisafi milli hasılalarının ya da ulusal gelirlerinin yüzde 2 ila 3‘ünü beslenme yetersizliği yüzünden kaybediyor. Bu çok korkunç bir kayıp.”

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton açlıkla mücadele çabalarına destek veren siyasetçilerden biri. Clinton, çocukların aç kalmasına son vermek için geçen yıl Birleşmiş Milletler Kalkınma Hedefleri Zirvesi’nde Bin Gün Ortaklığı’nı oluşturdu. Hillary Clinton bu konuda şunları söyledi:

”Obama Yönetimi’nin kalkınma çabalarının merkezinde kadın ve çocuklar var. Bu çabalardan biri küresel sağlık girişimi. 63 milyar dolarlık bu girişim anne ve çocuk sağlığını, aile planlamasını ve iyi beslenme sağlamayı amaçlıyor.”

Beslenme uzmanları, açlıkla mücadele eden ülkelerin çabalarını daha da arttırmaları ve zengin ülkelerin de desteğiyle sorunun çözümünde ilerleme sağlamaları gerektiğini söylüyor.

XS
SM
MD
LG