Erişilebilirlik

Yeşim Turanlı: 'Sanat Dünyası İniş Çıkışlarla Dolu'


Yeşim Turanlı: 'Sanat Dünyası İniş Çıkışlarla Dolu'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:22 0:00

Dünyanın en önemli sanat fuarlarından biri sayılan New York Armory Show’a yedi yıldır katılan PiArtworks galerisinin sahibi Yeşim Turanlı, Türkiye’nin en başarılı galerilerinden birini yönetmenin gururunu taşıyor. Yeşim Turanlı 1998 yılında Ortaköy’de PiArtworks adlı bir sanat galerisi açtı. Kısa sürede Türkiye çağdaş sanat ortamının öncü galerilerinden biri haline gelen PiArtworks, 2013'te Londra'ya açılan ve uluslararası anlamda genişleyen Türkler’e ait ilk galeri oldu.

Geride bıraktığı 18 yıl boyunca galeri, Türk sanatının uluslararası sanat piyasasındaki yükselişinde önemli bir rol oynarken, uluslararası sanatçıları da Türkiye'deki takipçileriyle buluşturdu. Peki Yeşim Turanlı kim? Turanlı her yıl New York’ta düzenlenen dünyanın en büyük sanat fuarı sayılan The Armory Art haftasına katılantek Türk galerici. 1994’de Mimar Sinan Üniversitesi’nden mezun olan Yeşim Turanlı, Maryland Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmış. Yeşim Turanlı halen, İstanbul’daki Art International fuarının seçici kurulunda.

Yeşim Turanlı, New Yorklular’ın sanata ve fuara gösterdikleri ilginin bir gelenek olduğunu anlatırken, her zaman gerek sanatçılar gerekse galeriler için inişli çıkışlı dönemler yaşandığını belirtiyor. Turanlı bu durumun İstanbul için de geçerli olduğunu söylüyor.

XS
SM
MD
LG