Erişilebilirlik

‘Yeşil Kart İçin Başvuru 3 Kasım’a Kadar’


‘Yeşil Kart İçin Başvuru 3 Kasım’a Kadar’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:08:59 0:00

Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın Yeşil Kart çekilişiyle ilgili kurallar neler? Kimler başvurabiliyor? Birden fazla başvuru yapılabilir mi? Başvuru ücretli mi? Çekilişte kazananlar nasıl belirleniyor? Çekilişten kaç Türk vatandaşı yararlanabilir? Bu soruların yanıtını New York’ta 30 yıldan fazla bir süredir göçmenlik ve ticaret avukatlığı yapan Cahit Akbulut’tan aldık.

Amerika’da oturma ve çalışma izni veren Yeşil Kart için başvurular 2017 yılı için 1 Ekim 2015’te başladı. 3 Kasım’da sona erecek olan 2017 çekilişi, 2016’da yapılacak.

Avukat Cahit Akbulut, başvuruların ABD Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden ‘online’ yapılabileceğini, başvurunun ücretsiz olduğunu, aracılara para kaptırmadan isteyenlerin Yeşil Kart için başvuru yapabileceğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesi için Yeşil Kart için başvuru linki:

www.dvlottery.state.gov

Kimler Başvurabilir?

Yeşil Kart lotosuna katılmak için başvuruya uygun ülkelerden birinin vatandaşı olmak gerekiyor. Evli çiftler için de bazı şartlarda koşullar farklılaşıyor. Bir çiftin birinin çekilişe katılma hakkı bulunan ülkelerden birinin vatandaşı olması, diğer çiftin katılıma hakkı bulunmayan bir ülkede doğsa bile çiftin lotoya başvurusunu engellemiyor. Ancak bu talep, çiftin adlarının ilk başvuru esnasında belirtilmiş olması ve aynı zamanda vizelerini aldıktan sonra yine aynı anda ABD’ye giriş şartı yapmaları koşuluyla geçerli sayılıyor.

‘Lise mezuniyeti ve meslek şart’

New Yorklu avukat Cahit Akbulut, başvuru sahiplerinde lise mezunu ve bir meslek sahibi olma koşulu arandığını, bir aileden birkaç kişinin başvuru yapabileceğini, ancak aynı kişinin birkaç başvuruda bulunamayacağını söyledi. Akbulut, her başvuru sahibinin Yeşil Kart çekilişi programının gereklilikleri olan eğitim ve meslek koşullarını yerine getirme zorunluluğu olduğunu belirterek, “En az lise veya dengi bir okuldan mezun olmak gerek. Eğer başvuru sahibi lise mezunu değilse, son 5 yıl içinde eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte en az 2 yıllık bir iş deneyimine sahip olması gerekiyor.”

Başvuru ABD’den de Türkiye’den de yapılabiliyor

Cahit Akbulut’a göre, başvurular ABD’den veya başka bir ülkeden ya da Türkiye’den yapılabilir. Eşler eğer başvuru koşullarına uyuyorlarsa ayrı ayrı başvuru yapabilirler. Eşlerden biri kurayı kazandığı takdirde diğeri eş̧ kategorisinden yararlanabiliyor. Lotoya katılmaya uygun olmayan ülkelerden birinde doğmuş fakat anne veya babanız o ülkede doğmamışsa veya doğduğunuz sırada o ülkede yasal olarak yerleşik değillerse, anne veya babanızın doğum yerine göre değerlendirilmeyi talep edebilirsiniz. Ancak anne veya babanızın doğum yeri olan ülkenin DV 2017 programına katılmaya uygun ülkeler arasında olması gerekiyor. Yeşil Kart hakkından çiftlerin 21 yaş altı bütün çocukları da yararlanabiliyor.

Yeşil Kart çekilişinden (lotosundan) kaç kişi yararlanıyor?

Amerika, izlenen yasal göçmenlik politikaları çerçevesinde, çekilişle her yıl 50 bin yeni göçmen alıyor. Kongre yetkisiyle düzenlenen çekiliş, Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülüyor ve özellikle, Amerika’ya göçün az olduğu ülkelerde doğaņ olan kişiler için uygulanıyor.

‘Türkçe kılavuz son derece bilgilendirici’

Cahit Akbulut, “Başvuru formunuzu kendiniz doldurun, gerekirse İngilizce bilen kişilerden yardım alın. Amerika Dışişleri Bakanlığı'nın başvuru için hazırladığı Türkçe bir de kılavuz var, son derece bilgilendirici, birçok sorunun yanıtı var" diyor.

‘Türkler'in başvurusu büyük oranlarla artıyor’

Akbulut, Türk vatandaşlarının Yeşil Kart çekilişlerine oldukça rağbet ettiğini, başvuru sayısının her yıl büyük oranlarda arttığını söyledi. Akbulut şu bilgileri verdi: "Tahminlerimize göre 2017 yılı için 3 bin ile 3 bin beş yüz kişi arasında Türk vatandaşı çekilişin talihlisi olacak. Son üç yıla baktığımız zaman, 2013’te 1807, 2014’de 3792, 2015 yılında da 3688 talihli Türk’ün Amerika’da yaşamak için çekiliş yoluyla Yeşil Kart sahibi olduğunu görüyoruz.”

Cahit Akbulut’tan Yeşil Kart Başvurusuyla İlgili Uyarılar:

‘Birden fazla başvuru yapmayın’

Yeşil Kart çekilişine, aynı yıl içinde bir kez başvuru yapma hakkı var. Bir kişi tek bir başvuru hakkına sahip. Aynı kişinin birden fazla müracaat yaptığı tespit edilirse başvuru iptal ediliyor. Yetkililer başvurularda en önemli iptal unsurlarından birini de eksik doldurulan formlar olarak gösteriyor. Eksik olan formlar iptal ediliyor ve başvuru sahibi çekiliş hakkını kaybediyor.

‘Kaçaksanız başvurmayın’

Cahit Akbulut, Yeşil Kart çekilişine ABD’de yasal yollarla yaşayan Türk vatandaşlarının da katılabileceğini, ancak Amerika'da yasadışı duruma düşen Türk vatandaşlarının Yeşil Kart talihlisi olsa bile yasal durumunda farklılık olmayacağını vurgulayarak, bunu şöyle açıklıyor:

“Özellikle yasadışı durumunda olan kişiler Yeşil Kart talihlisi olurlarsa, kartlarını almak için Türkiye’ye dönmek durumundalar. Döndüklerinde de buradaki yasadışı durumları ortaya çıkmakta. Bu durumdaki kişilere çekiliş yoluyla çıkan kart hakkı iptal ediliyor. Bu kişiler hem kartlarını alamıyor hem de çekiliş yoluyla başka bir Türk vatandaşının kart sahibi olmasına engel oluyorlar. Ayrıca çekilişte kazananların Amerika’da suç geçmişinin de temiz olması gerekiyor.”

Başvuru için 3 Kasım son gün

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın www.dvlottery.state.gov adresinden online olarak yapılacak başvurular için son gün 3 Kasım 2015 Salı günü olarak belirlenmiş. Başvuruların olası internet ortamının yaşatabileceği sıkıntı ve gecikmeler nedeniyle son günlere bırakılmaması gerekiyor.

Kazanıp kazanmadığınızı kontrol edin

Çekiliş sonuçları 3 Mayıs 2016 tarihinden itibaren www.dvlottery.state.gov adresinde duyurulacak. Başvuru yapanlar, kişisel bilgilerini ve onay numaralarını girip, 2017 kurasını kazanıp kazanmadığını kontrol edebilecek.

Amerika Dışişleri Bakanlığı, çekilişe katılanların kurayı kazanıp kazanmadığını sadece bu web sitesinden “Entrant Status Check” (Başvuru Durumu Kontrol) linkinden öğrenebileceğini bildiriyor. Bakanlık, kazanan kişilerin, başvurularıyla ilgili neler yapması gerektiğiyle ilgili bilgi ve göçmen vize görüşmelerinin de yine sadece bu web sitesinden öğrenebileceklerini belirterek, “Kurayı kazananlara bilgilendirme elektronik posta (e-posta/e-mail) ile yapılmaz. Amerikan hükümeti hiçbir zaman kişilere kazandıklarına dair bir e-posta gönderilmiyor” şeklinde uyarıda bulunuyor.

Yararlı linkler

Yeşil Kart çekilişi başvurusu için Amerika Dışişleri'nin linki:

www.dvlottery.state.gov

Başvuru Kılavuzu ve Tüm Sorularınızın cevabını bulacağınınız Amerika Dışişleri Bakanlığı'nın Türk vatandaşları için hazırladığı Türkçe link:

http://travel.state.gov/content/dam/visas/Diversity-Visa/DV-Instructions-Translations/DV-2017-Instructions-Translations/DV%202017%20Turkish%20Translations.pdf

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG