Erişilebilirlik

Yeni Zelanda Saldırganı Hakim Karşısına Çıkıyor


Yeni Zelanda'da iki ayrı camiye yapılan silahlı saldırıda en az 50 kişi hayatını kaybetmişti.

Yeni Zelanda’da cami saldırısını gerçekleştiren saldırgan 89 suçlamayla hakim karşısına çıkacak. Suçlamalardan 50’si adam öldürmek 39’u da adam öldürmeye kast etmek şeklinde. Saldırgan yarın yeniden hakim karşısında olacak.

Avustralyalı Brenton Harrison Tarrant’ın, 15 Mart tarihinde Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde gerçekleştirdiği saldırıda 50 kişi hayatını kaybetmişti.

Saldırgan Cuma günü yeniden hakim karşısında olacak. Mahkemeden yapılan açıklamada bu ilk duruşmanın daha çok yasal prosedürler şeklinde geçeceğine işaret edildi. Tarrant avukat istemediğini söyledi ve savunmasını kendisi yapacak. Daha önce mahkeme kendisine bir avukat tahsis etmişti.

Tarrant mahkeme salonunda olmayacak ve video bağlantısıyla duruşmaya katılacak. Öte yandan mahkeme basının duruşma sırasında görüntü almasına izin verilmeyeceğini duyurdu.

Mahkeme hakimi 25 ayrı medya kuruluşundan görüntü, ses kaydı yapmak ve fotoğraf çekmek üzere başvuruda bulunulduğunu ancak bu başvuruların tamamının reddedildiğini duyurdu. Ancak basın mensuplarının mahkeme salonuna girerek duruşmayı takip edebilecekleri açıklandı.

XS
SM
MD
LG