Erişilebilirlik

Yeni Suriye Muhalefet Liderinden AB'ye Çağrı


Bustan el/Kasr kentinde muhalefet bayrakları sallayan Esad karşıtı göstericiler
Yeni Suriye muhalefet cephesinin lideri Avrupa Birliğini, cepheyi Suriye’nin yasal hükümeti olarak tanımaya ve silah yardımı yapmaya çağırdı.
Kahire’deki Arap Birliği toplantısına katılan Ahmed Maath el-Katip, siyasi tanınma ve silah desteği sağlandığında krizin çözüleceğini söyledi.

Ancak İngiltere ve Fransa, Suriye Ulusal Koalisyonu’nu tanımak için yeni koşullar önesürdü. Fransa Savunma bakanı Jean-Yves Le Drian, yeni koalisyonunu kurulmasının önemli bir adım olduğunu ancak uluslararası tanınma için henüz erken olduğunu açıkladı. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de aynı görüşü savundu.

Avrupa, Amerika gibi isyancılar arasında Batı karşıtı İslamcı militanlar bulunduğu için siyah yardımında isteksiz davranıyor.
Arap Birliği de benzer bir destek verdi ve yeni koalisyonu yasal hükümet olarak tanımaktan kaçındı.

Suriye’deki muhalif gruplar Pazar günü ılımlı din adamı Ahmed Maath el-Katib’i yeni kurulan koalisyonun başkanı olarak seçmiş ve başkan yardımcılıklarına da işadamı Riyad Seyf ile kadın hakları eylemcisi Süheyr el-Attasi’yi getirmişti.

Amerika Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Washington’un Suriye’de barışçı ve demokratik bir gelecek kurmak ve Esad rejimine son vermek için çalışacak yeni koalisyonu desteklediği belirtilmişti.

Yeni Suriye koalisyonu Katar’da dört gün süren toplantısında çeşitli muhalif grupların anlaşmaya varması sonucu kuruldu. Anlaşma özellikle Amerika ve bazı Arap ülkelerinin baskısıyla gerçekleşti.
XS
SM
MD
LG