Erişilebilirlik

Yeni Savunma Bakanı Ukrayna'ya Askeri Yardım Taraftarı


Yeni Savunma Bakanı Ukrayna'ya Askeri Yardım Taraftarı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:26 0:00

Başkan Obama’nın savunma bakanı adayı Ashton Carter, Ukrayna’ya askeri yardım gönderilmesi ve Ürdün’e silah satışının hızlandırılması gerektiğini savunuyor. Carter, İran ve IŞİD’i Ortadoğu’da büyük bir tehdit olarak görüyor. Ashton Carter, ağırlıklı olarak Obama’nın sert muhaliflerinden oluşan Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu’nda soruları yanıtladı

Bakan adayı Ashton Carter, Ukrayna’da çatışmalar yoğunlaşırken Kiev’in Rus destekli ayrılıkçılara karşı mücadelesinde askeri yardıma ihtiyaç duyduğunu söyledi:

“Ukraynalılar’ın kendilerini savunmalarına destek vermeliyiz. Hatta onlara ağır silah da vermemiz gerektiğini düşünüyorum.”

Şimdiye kadar Amerika Kiev’e yalnızca ölümcül olmayan mühimmat desteği verdi.

Carter, Senato adayalığını onaylarsa IŞİD’le mücadelede kilit rol oynayan Ürdün’e yapılan silah satışlarını hızlandırma sözü verdi. Bu söz, IŞİD’in rehin tuttuğu Ürdünlü pilotu vahşice öldürmesi ve Ürdün’ün de buna karşılık iki cihatçıyı idam etmesinin ardından geldi. Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı John McCain, Carter’ın sözlerini olumlu karşıladı:

“Bu komisyonun öncelikli konusu Ürdün’ün gerekli tüm ekipman ve kaynağa sahip olması ve IŞİD’le doğrudan mücadeleye etmesini sağlamaktır.”

Savunma Bakanlığı’nda uzun bir kariyere sahip olan Carter, küresel politikalara hakim bir isim. Otomatik bütçe kesintilerinin Amerika’nın askeri açıdan hazır olma potansiyeline vereceği zarara dikkat çeken bakan adayı, Afganistan’da Amerika’nın kazanımlarını da koruma sözü verdi. İran’ı Ortadoğu’ya yönelik en önemli tehditlerden biri olarak niteleyen Carter, Obama yönetiminin IŞİD’in yenilmesini amaçlayan politikasına verdiği desteğin altını çizdi:

“IŞİD politikamız örgütün kalıcı bir biçimde mağlup edilmesi olmalı. Kalıcı diyorum çünkü bir kere yenildikten sonra yeniden ortaya çıkmayacaklarından emin olmalıyız.”

Bu sözler, hükümetin IŞİD’e karşı daha sert önlemler alması gerektiğini uzun zamandır savunan John McCain’in tepkisine yol açtı:

“Kulağıma bir strateji varmış gibi gelmiyor.”

Carter genel olarak iki partinin senatörleri tarafından sıcak karşılandı. Birçok senatör Carter’dan Pentagon’un alım prosedürlerini değiştirerek kurumun yarım trilyon dolarlık bütçesini daha iyi kullanılır hale getirmesini istedi.

Adaylığının onaylanacağından kuşku duymadığını belirten Cumhuriyetçi Roger Wicker Carter’a destek verdi:

“Adaylığınızı desteklemek ve sizinle çalışmak için sabırsızlanıyorum.”

Senato adaylığını onaylarsa Carter görevi 2013’ten buyana Savunma Bakanı olan Hagel’dan devralacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 18 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG