Erişilebilirlik

Yeni Sağlık Sigortaları Yürürlüğe Girdi


Yeni yılla birlikte 6 milyon Amerikalı, ulusal düzeyde uygulamaya giren, 'Obamacare' adlı sağlık reformu bünyesinde yeni sağlık sigortası kapsamına alındı

Üç ay süren zorlu kayıt sürecinin ardından, 2 milyon Amerikalı, Aralık ayı sonuna kadar tanınan süre dolmadan, yeni özel sağlık sigortalarını alabildi. Yeni sigortalama sistemi, Başkan Barack Obama’nın, “Obamacare” adıyla da bilinen ve Kongre nezdinde başlattığı tartışmalı reformunun parçası olarak yürürlüğe girdi.

Amerika’da milyonlarca kişi ilk kez devlet sübvansiyonları yoluyla sağlık sigortasına kavuşuyor. Geçmişte çok sayıda hasta, ya sigorta şirketlerinin belli hastalıkları kapsamayı reddetmesi ya da tedavi masraflarının ağırlığı yüzünden reddediliyordu.

Obamacare’in yürürlüğe girmesinin yanı sıra, 4 milyon kişi de yine ¬federal devletin desteğinde, düşük gelirliler için oluşturulmuş Medicaid adlı programın kapsamı altına girdi. Medicaid’in yeni genişletilmiş hali, ülke nüfusunun yarıya yakınını kapsam altına alıyor.

Obama’nın yeni sağlık reformuna karşı çıkan birçok Cumhuriyetçi Partili vali, ve Medicaid’in kapsamının genişletilmesini de kendi eyaletlerinde engelledi. Bu durum hala gelir düzeyi düşük milyonlarca Amerikalıyı sağlık sigortası kapsamından yoksun bırakacak.
XS
SM
MD
LG