Erişilebilirlik

Yeni Operasyon Bahar Kalkanı Harekatı


Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Suriye sınırının sıfır noktasındaki birlikleri ziyaret etti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib'teki can kayıpları nedeniyle “Bahar Kalkanı Harekatı” yürütüldüğünü söyledi ve "Rusya'dan beklentimiz, rejimin saldırılarını durdurarak Soçi mutabakat sınırlarına çekilmesi için etkilerini kullanmasıdır" dedi.

Milli Savunma Bakanı Akar, Suriye sınır bölgesindeki incelemeleri kapsamında Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, 27 Şubat’ta İdlib'deki saldırıya müteakip Bahar Kalkanı Harekatı'nın başarıyla sürdürülmekte olduğunu ifade etti.

Böylece Akar, “Bahar Kalkanı Harekatı” adı altında İdlib bölgesinde Türkiye'nin Suriye topraklarında dördüncü askeri operasyonunu başlattığını açıklamış oldu. Akar'ın açıklamasında operasyonun 27 Şubat'tan itibaren yürütüldüğü vurgusu da dikkat çekti.

Türkiye'nin Rusya’yla sahada karşı karşıya gelmek istemediğini söyleyen Akar, "Rusya'yla karşı karşıya gelmek gibi ne niyetimiz ne maksadımız var. Niyetimiz rejimin katliama son vermesi, radikalleşmenin ve göçün önlenmesidir. Rusya'dan beklentimiz, rejimin saldırılarını durdurarak Soçi mutabakat sınırlarına çekilmesi için etkilerini kullanmasıdır" diye konuştu.

Akar, “Bahar Kalkanı Harekatı” adı altında İdlib bölgesinde Türkiye'nin Suriye'de başlattığı dördüncü operasyonu resmen açıklarken, "Bugüne kadar 1 İHA, 8 helikopter, 103 tank, 72 top/obüs/ÇNRA, 3 hava savunma sistemi ve 2 bin 212 Rejim askeri etkisiz hale getirilmiştir" ifadelerini kullandı.

Akar, "(İdlib) Birlik, gözlem noktası ve mevzilerimize yönelik saldırılara, meşru müdafaa kapsamında karşılık verileceğinden kimsenin şüphesi olmasın." diyerek, "Meşru müdafaa kapsamında hedefimiz sadece birliklerimize saldıran Rejim askerleri ve unsurları olacaktır" açıklaması da yaptı.

XS
SM
MD
LG