Erişilebilirlik

Amerika’ya Giriş Yasağı Kimlere Uygulanacak?


Başkan Donald Trump’ın Amerika’ya göç ve seyahate dair yeni başkanlık kararnamesi açıklandı. Yeni kararname ile İran, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen vatandaşlarına Amerika'ya giriş yasağı getiriliyor. Buna karşın bir önceki listede yer alan Irak yasaklı ülkeler listesinden çıkarılmış oldu. İç Güvenlik Bakanlığı yeni kararname konusundaki soruları yanıtlamak üzere soru-cevap şeklinde bir açıklama yayınladı. Açıklamada şu bilgiler yer alıyor:

Amerika dışında olan ve kararnamenin yürürlüğe girdiği 16 Mart tarihinden itibaren 90 gün süreyle geçerli vizesi bulunmayan Sudan, Suriye, İran, Libya, Somali ve Yemen vatandaşları, geçici seyahat yasağı sırasında Amerika’ya giriş yapamayacak.

Kararnamenin kapsadığı ülkelerin vatandaşları Amerika’dan transit geçiş yapabilecekler mi?

Geçerli vizeyle seyahat eden ve Amerika’ya giriş noktasına gelenlere ülkeye giriş izni verilecek.

Kararnamede adı geçen 6 ülkeden birinin vatandaşı olup geçerli Amerikan vizesine sahip olanlar daha önce Amerika’ya seyahat etmemişlerse, şimdi giriş yapabilirler mi?

Sudan, Suriye, İran, Libya, Somali ve Yemen vatandaşları olup geçerli vizesi bulunanlar kararnameden etkilenmeyecek. Sadece bu kararnameye dayanarak hiçbir vize iptal edilmeyecek.

Halen Amerika’da çok girişli vizeyle bulanan ancak kararnamede adı geçen 6 ülkeden birinin vatandaşları ülke dışına seyahat edip, tekrar Amerika’ya dönebilir mi?

Evet. Halen Amerika’da bulunan ve yeni kararnamenin yürürlük tarihleri içerisinde çok girişli vize sahibi olanlar Amerika’ya giriş-çıkış yapabilecek. Ancak vizenin geçerliliğini koruması ve seyahat eden kişinin kabul edilebilir nitelikte olması şartı bulunuyor.

İç Güvenlik Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı, gözden geçirilmiş yeni kararname çerçevesinde seyahat edemeyecek kişilerin vizelerini iptal edecek mi?

Vizeler sadece kararnameye dayanarak iptal edilmeyecek. Vizelerin iptali konusunda geniş yetkiler Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası’nın 221 (i) maddesiyle Dışişleri Bakanlığı’na verilmiştir.

Kararnameden etkilenenlerin kısıtlamadan muaf tutulma talebinde bulunmalarına ilişkin süreç nedir?

Geçerli ABD vizesi bulunmayanların seyahat kısıtlamasından muaf tutulmasına yönelik taleplere, vize başvurusuyla birlikte Dışişleri Bakanlığı karar verecek.

Amerika’dan mültecilik veya sığınmacılık için yaptığı başvuruya daha önce olumlu cevap alanlar kararnameden nasıl etkilenecek?

Mülteci veya sığınmacı hakkı tanınmış olanlar kararnameden muaf tutulacak.

Geçerli seyahat belgeleriyle ilk kez Amerika’ya giriş yapacak olan mültecilere izin verilecek mi?

Milliyetlerine bakılmaksızın, seyahat planları daha önce Dışişleri Bakanlığı tarafından resmen oluşturulan mültecilerin Amerika’ya girişlerine izin verilecek.

Kararnameden etkilenen ülke vatandaşları arasında yanlarında refakatçi bulunmayan çocukların Amerika uçağına binmeleri ya da Amerika’ya giriş yapmaları engellenecek mi?

Çocuklar dahil olmak üzere Amerika’ya giriş yapmak isteyen herkesin geçerli vize ya da diğer onaylanmış seyahat belgelerinin bulunması gerekiyor. Dışişleri Bakanı, Amerika’nın ulusal çıkarının sözkonusu olduğu durumlarda vaka bazında olmak üzere muafiyet tanıyabilecek.

Kararname ne zaman yürürlüğe girecek?

Kararname 16 Mart 2017 tarihinde Amerika’nın doğu yakası saatiyle saat 00.01’de yürürlüğe girecek.

ABD Gümrük ve Sınır Koruma İdaresi (CBP), yeni kararname hakkında hem sahadaki görevlilere hem de havayollarına ne zaman yönlendirme bilgisi verecek?

CBP, kararnamenin koşullarıyla uyumlu olacak şekilde yeni düzenlemenin zamanında uygulanmasını temin için ilgili taraflara yönlendirme bilgisi gönderecek ve onlarla temas kuracak.

Kararnamede belli kişilere muafiyet tanınması nasıl olacak?

Kararnameye göre İç Güvenlik ve Dışişleri Bakanlıkları bireysel başvuruları gözden geçirebilecek ve vaka bazında olmak üzere muafiyet tanıyabilecek. Ancak bunun için, sözkonusu yabancı ülke vatandaşının Amerika’ya girişinin ülke çıkarına olduğunu, ulusal güvenliğe tehdit oluşturmayacağını ve girişinin engellenmesinin birey üzerinde aşırı sıkıntı yaratacağını göstermesi gerekecek.

“6 ülkeden biri” demek bu ülkelerin vatandaşı mı, uyruğu mu yoksa doğduğu yer anlamına mı geliyor?

Kararname bu 6 ülkenin hem uyruğu hem de vatandaşlarını kapsıyor.

Bu 6 ülkenin vatandaşı olup da yeşil kart sahibi olanların Amerika’ya dönüşlerine izin verilecek mi?

Kararnameye göre girişlerin askıya alınması tedbiri Amerika’da yasal oturma izni olanları kapsamayacak.

Bu 6 ülkeden birinin vatandaşı olup da başka bir ülkeden de vatandaşlığı bulunanlar kısıtlamaya tabi olmayan ülkeye ait pasaportla Amerika’ya seyahat edebilir mi?

Kararname, hem 6 ülkeden birinin hem de üçüncü bir ülkenin vatandaşlığına sahip olanların, kısıtlamaya tabi olmayan üçüncü ülkenin pasaportuyla seyahat etmelerini yasaklamıyor.

Bu 6 ülkeden uluslararası öğrenciler, değişim programı ziyaretçileri ve yakınları kararnameye dahil edildi mi? Bu ülkelerden olup yasal şekilde Amerika’da ikamet eden yabancı öğrenciler kararnameden ne şekilde etkilenecek?

Kararname, yürürlük tarihi içerisinde Amerika’da bulunan ya da geçerli vizesi olanlara uygulanmayacak. F, M ve J vizelerine sahip olanlar Amerika’ya seyahat etmeye devam edebilecek.

ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) mülteci mülakatlarını sürdürebilecek mi?

İç Güvenlik ve Dışişleri Bakanlıkları kararnameyle uyumlu ve uygun şekilde mülakatlar yürütecek. Bununla birlikte, kararname, İç Güvenlik ve Dışişleri Bakanlarının ülke çıkarları ve ulusal güvenliği gözeterek ortak karar aldığı durumlar haricinde, mülteci statüsü için başvurulara ilişkin kararları askıya alıyor.

Kararname vatandaşlık ya da göçmenlik statüsü karar süreçlerine tabi olanları kapsıyor mu?

USCIS vatandaşlık ve kalıcı oturma izni başvurularını değerlendirmeye ve mevcut uygulama çerçevesinde vatandaşlık vermeye devam edecek.

Bu kararnamede Irak’a neden farklı muamele gösterildi?

Irak hükümeti, Amerika’nın göçmenlik konusunda vereceği kararlar için vatandaşları hakkında ilave bilgi sağlamaya dönük hızlıca adımlar attı. Buna uygun olarak, diğer 6 ülkeye uygulanan geçici askıya alma tedbirine Irak’ın dahil edilmesine lüzum görülmedi. Ancak Irak vatandaşlarının vize ve Amerika’ya kabul başvuruları, IŞİD’le ya da diğer terör örgütleriyle bağlantıları bulunup bulunmadığını belirlemek için ilave incelemeye tabi tutulacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG