Erişilebilirlik

Yeni İş Sahaları Okulları da Etkiledi


Yeni İş Sahaları Okulları da Etkiledi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00
Amerikan ekonomisi iyileşme işaretleri gösterse de işsizlik oranı hala yüksek. Ancak uzmanlar bilgisayar ve yazılım kullanma becerilerine sahip eleman sayısının az olmasının, teknoloji sektöründeki birkaç milyon iş için eleman bulunamaması anlamına geldiğini söylüyor. Üniversiteler ve diğer yüksek okullar, birkaç yıl öncesine kadar varolmayan teknik meslekler için yeterli sayıda kalifiye eleman yetiştirmekte zorlanıyor.

Washington yakınlarındaki Kuzey Virginia Yüksek Okulu, birkaç kampüse ve 75 bin öğrenciye sahip. İki yıllık ön lisans derecesi sunan okulun öğrencilerinden Marc McCarthy, edindiği teknik becerilerle iyi bir iş bulmak istiyor: ”Teknoloji sektöründe çok sayıda iş alanı açıldığı için şanslıyız.”

Yıllarca otel ve restoranlarda çalıştıktan sonra okula geri dönen McCarthy’ye göre konaklama ve ağırlama sektörü, gelecek için az imkan sunuyor.

Uzmanlar, imalat, idarecilik ve orta kademe yöneticilikte birçok işin yabancı rekabet ve otomasyona yönelme nedeniyle yok olduğunu söylüyor. Cornell Üniversitesi’nden çalışma iktisatçısı Sharon Poczter, bu işlerin bir zamanlar orta sınıf maaşını garantilediğini, ancak iş piyasasının artık değiştiğini söylüyor: ”İstihdamdaki büyüme ya düşük maaşlı, kalifiye eleman gerektirmeyen ya da yüksek maaşlı, kalifiye eleman gerektiren alanlarda yaşanıyor. Fabrika ya da bürolarda orta sınıfa yönelik iş alanlarında ise boşluk var.”

Eğitimciler, uzmanlaşmanın giderek arttığını, teknolojik değişimin hızlandığını, bu nedenle matematik, fen bilimleri ve bilgisayar becerilerinin çok daha önemli olduğunu vurguluyor.

Okul yöneticileri yeni ortaya çıkmakta olan meslekler için gereken becerileri tanımlayıp ona göre eğitim vermeye çalışıyor.

Kuzey Virginia Yüksek Okulu’nun Başkanı Robert Templin’e göre, okulların bu hedefi on ikiden vurması çok zor: ”Sadece son beş yılda sağlık verileri teknolojisi, siber güvenlik, coğrafi ve mekansal sistemler gibi daha önce varolmayan dallar ortaya çıktı. Henüz varolmayan bir meslek için eleman yetiştirmek çok zor.”

Robert Templin, bilgisayar mühendisliği mezunlarının yılda 60 bin dolar maaşla işe başlayabildiklerini hatırlatıyor.

Amerika’da üniversite mezunları arasındaki işsizlik oranı düşük. Ancak anketlere göre her 10 yeni mezundan dördü, perakende satış gibi, aldıkları eğitim seviyesinden çok düşük beceriler gerektiren işlerde çalışıyor. Bu gibi işler bekledikleri maaşı getirmediği için yeni mezunlar kendilerini hayal kırıklığına uğramış hissediyor.
XS
SM
MD
LG