Erişilebilirlik

Ruhani Nükleer Görüşmelere Hazır


İran'ın yeni cumhurbaşkanı Hasan Ruhani parlamentoda yemin ederken
İran’ın yeni cumhurbaşkanı uluslararası toplulukla ülkesinin tartışmalı nükleer programı üzerine “ciddi ve özlü” görüşmeler yapmaya hazır olduğunu açıkladı.

Hasan Ruhani göreve başladıktan sonra düzenlediği ilk basın toplantısında İran ulusunun tüm dünya ile karşılıklı saygıya dayanan ilişkiler kurma konusunda son derece kararlı olduğunu belirtti.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney Pazartesi günü İran nükleer programının barışçı olduğunu “doğrulanabilir bir biçimde kanıtlarsa uluslararası topluluğa tekrar katılma ve tecrit olmanın getirdiği yükü hafifletme fırsatı bulacağını” söylemişti.
Ruhani ayrıca resmi Twitter hesabında “eğer Amerika iyiniyet, karşılıklı saygı ve gizli bir gündemi olmaksızın eşit biçimde masaya oturmaya hazır olduğunu gösterirse görüşme yolunun açılacağını “bildirdi.

Kabine listesini onay için parlamentoya sunan Ruhani tanınmış bir reformcuyu başkan yardımcısı olarak seçti.
İran devlet televizyonu eski sanayi ve madencilik bakanı Eshak Cihangiri’nin cumhurbaşkanı yardımcılığına atandığını bildirdi.

Cihangiri eski reformcu Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin yakın müttefiğiydi.
Ruhani’nin Pazar günü açıkladığı kabine listesinde en çok dikkati çeken isimler dışişleri bakanlığına atanan Cevat Zarif ve adalet bakanı olarak seçilen Mustafa Purmuhammedi oldu.

Ömrünün yarısını Amerika’da geçiren ve çok iyi İngilizce konuşan Zarif İran’ın BM büyükelçisi olarak görev yapmıştı. Purmuhammedi ise bazı insan hakları grupları tarafından siyasi tutukluların öldürülmesi olaylarına karışmakla suçlanmıştı.

64 yaşındaki yeni İran cumhurbaşkanını ekonomik sorunlar ve İran’ın nükleer programından kaynaklanan uluslararası bir kriz bekliyor.
Genç yaşlarında ilahiyat eğitimi gören ve ardından avukat olan Hasan Ruhani, geçmişte İran siyasetinde üst düzey görevlerde bulundu. Ruhani 1989 ve 2005 yılları arasında 15 yıl boyunca İran’ın nükleer müzakerelerini de yürüttü.

İran’da cumhurbaşkanları aynı zamanda hükümete de başkanlık ediyor. Ama önemli siyasi kararlarda son söz, dini lidere kalıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya Yeşil Işık - 28 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:02 0:00
XS
SM
MD
LG