Erişilebilirlik

Yeni Delhi Hükümeti Yolsuzlukla Mücadele Eylemine İzin Verdi


Yeni Delhi Hükümeti Yolsuzlukla Mücadele Eylemine İzin Verdi

Hindistan'da gözaltına alınan yolsuzlukla mücadele eylemcisi Anna Hazare hükümetle anlaştı.

Eylemine kısıtlama getirildiği için cezaevinden çıkmamakta direnen Hazare, yarın cezaevinden çıkarak eylemine başlayacağını söyledi.

Hazare, 1,000 taraftarıyla birlikte ölüm orucuna başlamış ancak toplu gösteri kurallarına uymayı reddettiği için Salı günü tutuklanmıştı. Kurallar eylemin en çok 3 gün ve en fazla 5,000 kişiyle sınırlı olmasını öngörüyor.

Ancak hükümet ödün vererek 74 yaşındaki Hazeri’nin yarın Yeni Delhi’de bir meydanda başlayacak açlık grevinin 15 gün sürmesine ve meydanda 25,000 kişinin toplanmasına izin verdi.

Haberlere göre bugün başlaması planlanan açlık grevinin yarına ertelenmesinin gerçek nedeni eylemin yapılacağı meydanın henüz büyük çaplı bir gösteriye hazır olmaması.

Nisan ayındaki ilk açlık grevi tüm ülkeden destek gören Hazare’nin tutuklanması Mumbai’den Kalküta’ya kadar çeşitli kentlerde protesto gösterilerine yol açtı.

Hazare ilk eyleminde, rüşvet olaylarını soruşturacak komisyonda, üyelerin yarısını halktan kişilerin oluşturmasını talep etmiş ve hükümet talebi kabul etmek zorunda kalmıştı.

Emekli subay şimdi de, yasa tasarısında, başbakanla yargıçlar ve bazı üst düzey yetkililerin yolsuzluk soruşturmalarından muaf tutulmasına karşı çıkıyor.

Parlamentoya sunulan yolsuzlukla mücadele tasarısının sert olmadığını öne süren Hazare, tasarı metni değiştirilinceye kadar ölüm orucuna gitmeye hazırlanıyordu.

Başbakan Manmohan Singh Hazare’yi eleştiriyor, “değişiklik sokakta protesto gösterileriyle değil siyasi partiler ve parlamento yoluyla yapılmalıdır” diyor.

Ancak Hazare’nin başını çektiği yolsuzlukla mücadele hareketinin hedefi siyasi partiler, politikacılar ve parlamento.

Hindistan dünyada yolsuzluğun en yaygın olduğu ülkelerden biri olarak biliniyor.


XS
SM
MD
LG