Erişilebilirlik

Yeni Bir Göçmen Kafilesi Daha Meksika'da


Meksika'ya giriş yapan göçmenlerin kayıtlarını tutabilmek için bileklerine kayıt bileklikleri takılıyor.

Yaklaşık bin kadar Orta Amerikalı göçmenden oluşan yeni bir kafile Meksika’ya giriş yaptı.

Meksika Ulusal Göç Enstitüsü, Honduras, El Salvador, Guatemala, ve Nikaragua’dan 969 göçmenin ülkenin Ciudad Hidalgo sınırından giriş yaptıklarını açıkladı.

Söz konusu göçmen dalgası Amerika’da Başkan Donald Trump’ın uygulamaları ve sınıra duvar örme talebi nedeniyle gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Binlerce Orta Amerikalı göçmen de halen Amerika sınırında bekleyişini sürdürüyor.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador ülkesinin konuya insan hakları kapsamında yaklaştığını ve göçmenlere istihdam sağlamak konusunda çalıştıklarını söyledi. Ancak Obrador bu çabalar karşılığında Amerika Başkanı Trump’tan bölgeye yönelik ekonomik destek beklediğini belirtti.

Meksikalı yetkililer ülkeye giren göçmenlerin kayıtlarını tutabilmek ve takip edebilmek adına giriş yapan göçmenlere bileklik takıyorlar. Bu bilekliklerin resmi kayıt süreçleri tamamlanana kadar göçmenler tarafından çıkarılmaması gerektiği ifade ediliyor.

Göçmenlerin kayıtları tamamlandıktan sonra Meksika uygun olan kişilere insani yardım vizesi ve oturma ve çalışma hakkı tanıyor. Bu kişilerde de Amerika’ya gitmek isteyenler olursa onlar da Amerika sınırına doğru yollarına devam ediyorlar.

Bu imkanlar çerçevesinde göçmenlerin bir kısmının Meksika'da kalmayı tercih etmeleri bekleniyor.

Yetkililer halen daha Guatemala sınırında Meksika’ya giriş yapmayı bekleyen 700 civarında göçmen olduğunu belirtiyorlar.

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard’ın Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yla göçmen sorununu görüşmek üzere yakın zamanda bir araya gelmesi bekleniyor.

XS
SM
MD
LG