Erişilebilirlik

Yemenliler Hakkında Soruşturma Devam Ediyor


Yemenliler Amsterdam'daki Schiphol havaalanında tutuklandı

Amerika İç Güvenlik Bakanlığı yetkilileri terörist saldırı planladıkları şüphesiyle Hollanda polisi tarafından göz altına alınan iki Yemenli hakkında peşin hükme varılmaması gerektiğini bildirdi.

İki Yemenli dün Amsterdam havaalanında göz altına alınmıştı. Zanlıların Chicago’dan kalkan bir uçağa bindikleri ve valizlerinin, şüpheli eşyalar bulunduğu için uçağa alınmadığı açıklandı.

Güvenlik yetkilileri, iki zanlının valizinde, içinde antacid madde bulunan bir şişe ve bu şişeye bantla tutturulmuş cep telefonu bulunduğunu açıkladı. Valizden ayrıca kol saatleri ve 7 bin dolar nakit para da çıktı.

Amerikalı yetkililer, Yemenlilerin başka bir uçağı kaçırmaları üzerine hemen seyahat planlarını değiştirmelerinin şüphe uyandırdığını bildiriyor.

Uçak Amsterdam’a indikten hemen sonra tutuklanan Yemenliler’in sorgusu devam ediyor.

Beyaz Saray, iki zanlının adının terör şüphelileri listesinde olmadığını açıkladı.

Bir başka Amerikalı güvenlik yetkilisi ise, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, Yemeliler’in birbirlerini tanımadıklarını ve birlikte seyahat etmediklerini söyledi. Aynı yetkiliye göre, Amerika’da Yemenliler hakkında dava açılması şu anda planlanmıyor.

XS
SM
MD
LG