Erişilebilirlik

Yemenli Yetkililer: ‘Suudi Hava Saldırılarında 23 Sivil Öldü’


Yemenli yetkililer, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun ülkenin kuzeyindeki hava operasyonlarında, en az 23 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi. Ölenler arasında kadınlar ve çocuklar da var.

Saada kenti yetkilileri, hava operasyonlarının kentin farklı kesimlerinde düzenlendiğini söyledi. Saada, Husiler olarak bilinen İran destekli Şii milislerin konuşlandığı bölgelerden biri.

Hava saldırıları, isyancıların idaresindeki Sabaa haber ajansı ve isimlerinin açıklanmasını istemeyen aşiret liderleri tarafından duyuruldu.

Yemen’in uluslararası toplumca tanınmış hükümetini destekleyen Suudilerin öncülüğündeki koalisyon, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı savaşıyor.

Savaşta şu ana kadar 10 binin üzerinde sivil yaşamını yitirdi.

Tillerson’dan Suudilere Yemen’de ‘daha ölçülü olun’ çağrısı

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Suudi Arabistan’ı Yemen’deki askeri müdahalesinde daha “ölçülü” olmaya çağırdı.

Tillerson, Suudilerin Yemen’e uyguladığı kuşatmanın, insani yardımların ve ticari sevkiyatların dağıtımına olanak tanınabilmesi için “tamamen sona erdirilmesi” çağrılarını da yineledi.

Paris’te konuşan Tillerson, “Suudileri, (Yemen’deki) eylemlerinde biraz daha ölçülü ve biraz daha düşünceli olmaya, bu eylemlerin sonuçlarını kapsamlıca düşünmeye teşvik ediyorum” dedi.

ABD’den Arap Yarımadası’ndaki El Kaide’ye darbe

ABD ordusu ise Yemen’in El Bayda eyaletine 20 Kasım’da düzenlediği saldırıda El Kaide ile bağlantılı beş militanı öldürdü. Ölenler arasında grubun liderlerinden biri olan Mücahid El Adani’nin de olduğu açıklandı.

ABD Ordusu Merkez Komutanlığı CENTCOM'dan yapılan açıklamada El Adani’nin Arap Yarımadası’ndaki El Kaide içinde önemli nüfuzu olduğu ve grubun diğer liderleriyle yakın ilişkileri bulunduğu belirtildi.

XS
SM
MD
LG