Erişilebilirlik

Yemenli Anne ABD’de Ölmek Üzere Olan Oğlunu Görebilecek


Başkan Donald Trump’ın seyahat yasağına takıldığı için ölmek üzere olan oğlunu görmek için Amerika’ya gidemeyen Yemenli anneye, Amerika Dışişleri Bakanlığı istisna sağladı ve Amerika vizesine onay verdi.

Shaima Swileh’in kısa bir süre içinde San Francisco’ya ulaşması bekleniyor.

Swileh’in Amerika vatandaşı 2 yaşındaki oğlu Abdullah Hassan ender genetik bir beyin hastalığına sahip.

Küçük çocuğun babası Ali Hassan da Amerika vatandaşı ve California’da oğluyla beraber yaşıyor.

Amerika-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) aracılığıyla yayınlanan açıklamada Ali Hassan, “Bu hayatımın en mutlu günü. Bu bize onurlu bir şekilde yas tutma imkanı verecek” dedi.

Baba Ali Hassan, daha önce oğlunu hayat destek ünitesinden çıkarmaya hazır olduğunu ve eşinin ölecek çocuklarını son bir kez görebileceği umudunu kaybettiğini belirtmişti.

Amerika-İslam İlişkileri Konseyi avukatları, küçük çocuğun annesinin durumunu mahkemeye taşımış Amerika Dışişleri Bakanlığı’na bu konuda dava açmıştı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Robert Palladiono, bu durumun çok üzücü olduğunu dile getirdi ve Amerikalı yetkililerin seyahat yasağı kısıtlamalarında istisnalar yaratmak için hangi başvuruların gerçek ve geçerli nedenlerle yapıldığına karar vermekte zorlandıklarını söyledi.

Palladino yaptığı açıklamada, “Bunlar kolay sorular değil. Dünyanın dört bir yanındaki Dışişleri Bakanlığı görevlileri her gün buna benzer kararlar alıyor ve her zaman doğru kararlar vermeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

Başkan Donald Trump’ın imzaladığı kararnameyle getirdiği seyahat yasağı, Yemen dahil toplamda yedi ülke vatandaşlarına uygulanıyor.

Seyahat yasağının uygulandığı ülkelerin büyük bölümü çoğunluğunu Müslümanlar’ın oluşturduğu ülkeler.

Ancak seyahat yasağını eleştirenler, Shaima Swileh’nin durumunu örnek göstererek yasağın Müslümanlar’a karşı ayrımcılık yaptığını dile getiriyor.

XS
SM
MD
LG