Erişilebilirlik

Yemen'e Gıda Yardımı Girişi Konusunda Anlaşma Sağlandı


Yemen'de halkın yüzde 80'i açlık tehlikesiyle karşı karşıya

Birleşmiş Milletler Gıda Dairesi, yaptığı açıklamada, Yemen’de isyancıların kontrolündeki bölgelere gıda ulaştırılması konusunda anlaşma sağlandığını duyurdu. Bölgeye bir aydan uzun süredir yardım ulaştırılamıyordu.

İran destekli Husiler ve Yemen hükümetini destekleyen Suudi Arabistan önderliğindeki güçler, Yemen'de uzun süredir çatışıyor. Çatışmanın merkez noktalarından biri, başkent Sana’a. Kentte yüzbinlerce insan açlık nedeniyle ölüm tehlikesiyle karşı karşıya. Husiler ise yardımların ulaştırılmasını engellemekle suçlanıyor.

Husiler, kentin kontrolünü 2014 yılından bu yana ellerinde tutuyor. Gıda yardımlarının ulaşımının engellenmesi nedeniyle kentte gıda sıkıntısı yaşayanların sayısının 850 bin civarında olduğu belirtiliyor. Husiler ise gıda yardımlarının halka ulaşmasını engelledikleri suçlamalarını reddediyor.

Birleşmiş Milletler Gıda Programı’ndan yapılan açıklamada, bölgeye gönderilen yardımların uzun süre bekletilmesi nedeniyle çok sayıda gıda ürününün bozulduğu belirtiliyor.

Dünya Gıda Programı Sözcüsü Herve Verhoosel, gıda yardımlarının kente ulaşması konusunda sağlanan anlaşmanın memnuniyet verici olduğunu söyledi ve bunun, insani yardımlar konusunda atılan önemli bir adım olduğunu belirtti.

Verhoosel, yardımların ulaştırılması konusunda varılan anlaşmanın detaylarına ilişkin bilgi vermedi. Sözcü, şu an yardımların ulaştırılması konusunda teknik detaylar üzerinde görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Gıda Programı Direktörü David Beasley de daha önce yaptığı açıklamada, anlaşma sağlanması halinde birkaç gün içerisinde Sana’a’ya gıda ulaştırabileceklerini söylemişti.

Husilerin lideri Muhammed Ali El Husi de gıda yardımlarının bölgeye girişi konusunda anlaşma sağlandığını doğruladı.

Birleşmiş Milletler, Yemen’de yaşanan sıkıntıları dünyanın en büyük insani krizi olarak nitelendiriyor. BM rakamlarına göre 24 milyon nüfuslu ülkenin yüzde 80’i açlık tehlikesi altında. Ülkedeki 10 milyon kişi sadece gıda yardımları sayesinde hayatta kalabiliyor.

Husiler, Suudi Arabistan ve koalisyon güçlerine saldırmak için roketler ve insansız hava araçları kullanırken Suudiler'in de sivil alanları vurduğu iddia ediliyor. Ülkede 2014 yılından bu yana devam eden saldırılar nedeniyle onbinlerce kişi hayatını kaybetti.

BM yetkilileri, savaşın Yemen’i eğitim ve gelişim konusunda 20 yıl geriye götürdüğünü kaydediyor.

Taraflar daha önce ateşkes konusunda anlaşsalar da anlaşma sürekli olarak ihlal ediliyor. Hem Husiler hem de Suudi liderliğindeki koalisyon, ateşkese uyulmaması konusunda birbirlerini suçluyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG