Erişilebilirlik

Yemen'de Hüzünlü Tören


Yemen’de 96 askerin öldüğü, 200’den fazlasının yaralandığı bombalı intihar saldırısından bir gün sonra hüzünlü bir geçit töreni düzenlendi.

Saldırının sorumluluğunu üstlenen el-Kaide’nin Yemen kolu, bunu Amerika destekli hükümet kuvvetlerinden intikam almak için düzenlediklerini bildirdi.

Yemen Devlet Başkanı Abid Rabbo Mansur hava kuvvetleri akademesinde düzenlenen geçit törenini kurşun geçirmez bir camın arkasından izledi ve konuşma yapmadı.

Törene katılan Türk büyükelçisi Fazlı Çorman Reuters ajansına yaptığı açıklamada törenin olaysız geçmesinin herkesi rahatlattığını ancak bir kutlama havası olmadığını, hüznün hakim olduğunu belirtti.

Yemen genelkurmay başkanı Ali el-Aşval , Pazartesi günkü barbarca saldırının kendilerini korkutmadığını ve el-Kaide’ye karşı savaşı ülkelerini kurtarıncaya kadar sürdüreceklerini açıkladı.

Yetkililere göre bir gün önceki geçit töreni provası sırasında askeri üniforma giymiş bir intihar bombacısı yüzlerce askerin arasına girerek bedenine sardığı patlayıcıları ateşledi. Provaya katılan Yemen savunma bakanı saldırıdan yara almadan kurtuldu.

Askerler iki Yemen’in birleşmesinin yıldönümü için düzenlenecek geçit törenine hazırlanıyordu.

Saldırı , Amerika tarafından desteklenen Yemen hükümet kuvvetlerinin geçen yılki ayaklanmadan yararlanarak ülkenin güneyini ele geçiren el-Kaide militanlarına karşı saldırılarını arttırdığı bir sırada meydana geldi.

Şubat ayında Ali Abdullah Salih’in yerine geçen Hadi, Yemen’de gücünü arttıran el-Kaide militanlarına karşı mücadele sözü vermişti.XS
SM
MD
LG