Erişilebilirlik

Yemen’de Krizin Derinleşmesinden Endişe Ediliyor


BM’nin Yemen temsilcisi, Yemen’in eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in militanlar tarafından öldürülmesinden bir gün sonra Güvenlik Konseyi üyelerini bilgilendirmeye hazırlanıyor.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, temsilci Ismail Ould Cheikh Ahmed’in Salih’in ölümünün siyasi sonuçlarını Konsey’le tartışacağını aktardı.

Dujarric, Salih’in ölümünün zaten kötü olan siyasi durumu daha da karmaşık hale getirdiğini söyledi. Sözcü, BM’nin 2014’ten bu yana 10 bin kişinin ölümüne neden olan ve milyonlarca kişiyi insani yardıma muhtaç hale getiren çatışmaların sonlanması için bir anlaşma yapılmasına hazır olduğunu belirtti.

BM Yemen için İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick de sivillerin yardım alabilmesine imkan tanımak için ateşkes yapılması çağrısında bulundu.

Yemen’in başkenti Sana’da sokakların savaş meydanına döndüğünü söyleyen McGoldrick, insanların evlerinde sıkışıp kaldığını, güvenlik, tıbbi destek, gıda, yakıt ya da temiz su bulmak için bile dışarı çıkamadıklarını söyledi.

Yemen’i 30 yıl yönetmişti

Salih 2012’de siyasi baskılar ve halkın baskısı sonucunca görevinden ayrılmadan önce 30 yıl boyunca Yemen’i yönetmişti. Salih görevi bırakmasının ardından da perde arkasından siyasi hamlelerde bulunuyordu. Örneğin 2014’te Sana’nın kontrolünü ele geçiren İran destekli Husilerle işbirliği yapmış ve Cumhurbaşkanı Abdu Rabu Mansur Hadi’nin sürgüne gönderilmesinde etkili olmuştu.

Arap Ligi Lideri Abul Gheit de Salih’in ölümünün Yemen’deki güvenlik durumu için büyük tehdit oluşturabileceğini söyledi.

Salih ölümünden önce, daha önce işbirliği yaptığı Husi militanlarını kınamış ve Suudi Arabistan’la ilişkilerin düzeltilmesini önermişti.

“İttifaka karşı darbe yapacaktı”

İsyancılara göre Salih, öldürülmeden önce Suudi Arabistan’a gitmek üzere ülkeden ayrılmaya hazırlanıyordu. Amacı ise “hiç inanmadığı bir ittifaka” karşı darbe yapmaktı.

Salih’e sadık güçlerle Husi milisleri arasındaki ilk çatışmalar, geçen hafta Sana’daki büyük caminin yağmalanmasının ve Salih’in özel kuvvetler komutanı yeğeni Tarık Salih’in saldırıya uğramasının ardından Salih’in isyancıları suçlamasıyla başlamıştı.

XS
SM
MD
LG