Erişilebilirlik

Yemen’de Ateşkese Rağmen Endişeler Sürüyor


Yemen’de iç savaş sonrası imzalanan ateşkes antlaşmasından sonra ülkede gelinen son durum Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde masaya yatırıldı. Üst düzey BM yetkilileri, Konsey üyelerine ateşkes sonrası Yemen’de yaşananlar ve son gelişmelerle ilgili bilgi verdi.

BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Hudeyde limanı içinde ve çevresindeki ön cephede yer alan karşılıklı silahlı güçlerin geri çekilmesi konusunda Husilerin ve hükümetin uzlaştığını açıkladı. Özel Temsilci Griffiths, tüm bu olumlu gelişmelere rağmen çatışmaların bazı yerlerde ise yoğun bir şekilde hala devam ettiğini kaydetti.

İngiltere, ateşkes anlaşmasının tam olarak uygulanamamasının endişe verici olduğunu söyledi. ABD, silahlı güçlerin çekilmesi konusunda uzlaştığı belirtilen Husilerin Washington tarafından yakından izleneceğini söyledi.

“Umduğumuzdan daha uzun sürdü”

Griffiths, geri çekilme sürecinin taraflarca kabul edilmesinin umulandan daha uzun sürdüğünü belirterek, "Sonunda gerçekleşmesi de son derece memnuniyet verici. Geldiğimiz bu noktada geçtiğimiz Aralık ayında İsveç’te imzalanan ateşkes anlaşması sonrasında taraflar BM’nin ateşkes planını kabul ettiler. Tarafların Hudeyde limanı etrafındaki güçlerini gönüllü çekme kararı olumlu bir gelişme” dedi.

“Yemen’de silahlı şiddet durmalı”

BM İnsani Yardım Koordinatörü Mark Lowcock yaptığı konuşmada, Yemenlilerin hayatlarının kurtulması için uluslararası toplumun devreye girmesi gerektiğini kaydetti.

Ateşkesin ülke çapında uygulanması gerektiğini belirten Lowcock, ülkedeki tüm silahlı güçlerin yarattığı şiddetin durdurulması gerektiği söyledi. Lowcock, ülkede sadece silah şiddetinin halka zarar vermediğini kaydederek, başta bulaşıcı hastalıklar olmak üzere diğer birçok faktörün de ülke halkının can güvenliğini tehdit ettiğini belirtti.

“Hayat kurtarmak için gerekli para kalmadı”

Lowcock, iç savaş sırasında ülkede sağlık sisteminin çökmesi sonucunda, Yemen’de bu yıl yaklaşık iki yüz bin kolera vakasıyla karşılaşıldığını, bu güne kadar 3 bin 300'den fazla difteri vakasının tespit edildiğini ayrıca ülkedeki kızamık vakaları sayısının geçtiğimiz yıla oranla iki kat arttığını söyledi.

Ülkedeki açlık tehlikesinin her şeye rağmen sürdüğünü kaydeden Lowcock, Yemen’deki insanların hayatını kurtarmak için gerekli olan paranın tükendiğini söyledi. Ülkenin insani yardımlar için ihtiyaç olan 2,6 milyar dolardan sadece 267 milyon dolarının Yemen halkı için kullanıldığını söyledi.

Ateşkesin sürdürülebilmesi konusunda endişeler

Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan ABD’nin BM Daimi Temsilci Vekili Jonathan Cohen, İran destekli Husilerin silahlı güçlerini geri çekme sözlerinde ciddi olduklarını uluslararası topluma göstermesi gerektiğini kaydetti. Hudeyde’deki silahlı güçlerin çekilme kararına Husilerin uyup uymadığının çok yakından izleneceğini belirtti.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce de toplantıda yaptığı konuşmada, İsveç'te taraflar arasında imzalanan ateşkes anlaşmasının uygulanmamasının çok endişe verici olduğunu söyledi. Yemen’de BM denetiminde uygulanan ateşkes anlaşmasının sonuçlarının başarılı olması gerektiğini kaydeden Pierce, “Yemen için bir sonra yapılacak Güvenlik Konseyi toplantısında ülkede ateşkesin uygulanması konusunda olumlu gelişmeler kaydedilmezse daha güçlü önlemler almaya hazır olmalıyız" dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 18 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:09 0:00
XS
SM
MD
LG