Erişilebilirlik

Yemen'de ABD Füze Saldırıları Devam Ediyor


Yemen’de Amerika’nın pilotsuz uçaklarla düzenlediği füze saldırılarında en az altı el-Kaide militanı daha öldürüldü.

Yemenli yetkililer Marib ilinde meydana gelen saldırıda bir aracın hedef alındığını açıkladı.
Bu, on gün içinde Yemen’de düzenlenen altıncı füze saldırısı oluyor.

Bir gün önce de Şabva kentinde yine pilotsuz uçakla düzenlenen Amerikan füze saldırısında en az yedi el-Kaide militanı öldürülmüştü.
Amerika pilotsuz uçaklarla son yıllarda Arap Yarımadası’ndaki El Kaide üyelerini hedef alan füze saldırılarını arttırmış bulunuyor.

Yemen hükümeti Çarşamba günü güvenlik güçlerinin el-Kaide’nin petrol ve doğal gaz tesislerini ele geçirme girişimini önlediğini bildirdi.

Yemen başbakanının sözcüsü el-Kaide militanlarının Yemen askeri üniforması giyerek Mukalla ve Şebva kentlerindeki tesislere ve iki limana saldırmayı planladıklarını açıkladı.
Sözcü saldırının hedef alınan tesislere ek askeri kuvvet gönderilmesi ve girişlerin yasaklanmasıyla önlendiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı güvenlik tehdidi gerekçesiyle Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki toplam 19 büyükelçilik ve konsoslosluğunu Cumartesi gününe kadar kapatmış ve asli olmayan personelini Yemen’den çekmişti.

Başkan Barack Obama, diplomatik temsilciliklerin kapatılmasına neden olan tehdidin ciddi olduğunu ve bunu önlemek için her türlü önlemin alındığını söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG