Erişilebilirlik

Yemen Lideri Önümüzdeki Günlerde Çekileceğini Söyledi


Yemen Lideri Önümüzdeki Günlerde Çekileceğini Söyledi

Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih "önümüzdeki günlerde" iktidarı bırakacağını söyledi. Çekilme sözü veren Salih'in konuşması devlet televizyonunda yayınlandı.

Yemen'de dokuz aydır süren ayaklanmada göstericiler Salih'in 33 yıllık iktidarına son verilmesini istiyor.

Muhalefet, Salih çekilmeden reform süreci başayamayacağı konusudna ısrarcı. Geçen Haziran ayında düzenlenen saldırıda yaralanan Salih yaklaşık dört ay Suudi Arabistan'da tedavi gördü, ancak çekilmeyi reddetti.

Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi Salih'in çekilmesi ve yerine bir yardımcısının gelmesini öngören bir plan üzerinde çalışıyordu. Aylardır süren müzakerelerde ne zaman sona gelinse süreç çöküyordu.

Bu arada, Cumartesi günü Aden'de bir karakolda patlama meydana geldi. Polis, bir güvenlik görevlisinin öldüğünü; beş kişinin yaralandığını açıkladı. Saldırıyı üstlenen henüz olmadı ancak el Kaide'nin bölgede etkili olduğu biliniyor.

Öte yandan muhalefet üyeleri protestolar sırasında Nobal Barış Ödülünü kazanan Tavakkul Karman'a destek beyan edilmesini istedi. Muhalefet liderlerinden biri olan Karman, iki kadınla paylaştığı Nobel Barış Ödülünü "Yemen devriminin gençlerine" adadığını söyledi.


İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG