Erişilebilirlik

Yemen Görüşmelerinde İlk Anlaşma Denemesi Başarısız


BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths de İsveç'te devam eden görüşmeler öncesinde taraflarla biraraya gelmişti

Birleşmiş Milletler gözetiminde devam eden görüşmelerde her iki taraf da Yemen’in Hodeida şehrindeki çatışmaların son erdirilmesi konusundaki ilk anlaşma önerisini reddettiler.

Görüşmelerden edinilen bilgilere göre ilk taslak, Suudi liderliğindeki koalisyonun, İran destekli Husilerin Hodeida’dan çekilmesi karşılığında silah bırakmasını öngörüyordu. Çekilmenin ardından şehrin denetiminin geçici olarak Birleşmiş Milletler gücüne verilmesi öneriliyordu.

Ülkeye giren neredeyse tüm gıda ve yardım malzemeleri liman şehri olan Hodeida üzerinden sağlanıyor ve bölgede devam eden çatışmalar sevkiyatları engelliyor.

Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths önerinin yenileneceğini söyledi.

Görüşmeler şu anda Yemen’ın üçüncü büyük şehri Taiz’de çatışmaların son erdirilmesine yoğunlaşmış durumda.

Griffiths yaptığı açıklamada, “Eğer bu iki şehir konusunda uzlaşıya varabilirsek sanırım Yemen için büyük bir hizmet yapmış olacağız” ifadesini kullandı.

Çatışmaların yoğun olduğu Hodeida liman şehri ülkeye yardım malzemeleri girişinin sağlandığı temel nokta konumunda
Çatışmaların yoğun olduğu Hodeida liman şehri ülkeye yardım malzemeleri girişinin sağlandığı temel nokta konumunda

Yemen hükümeti ve Husi temsilcileri hapishanelerdeki tutukluların değişimi konusunda neredeyse uzlaşıya varıldığını bu sürecin Uluslararası Kızılhaç Komisyonu tarafından denetleneceğini söylediler.

Şu an devam eden görüşmeler 2016 yılından bu yana ilk kez gerçekleşiyor. Husiler ve Suudi önderliğindeki koalisyon tarafından desteklenen Yemen güçleri arasındaki çatışmalar 2014 yılında başladı ve şu ana kadar 10 binden fazla insan çatışmalarda hayatını kaybetti.

Birleşmiş Milletler Yemen’de dünyanın en büyük insani krizinin yaşandığına, ülke nüfusunun yüzde 80’inin gıda, sağlık malzemeleri ve temiz suya ulaşamadığına dikkat çeklyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG