Erişilebilirlik

Yemen’e Hava Saldırısı


Yemen’de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, başkent Sana’da hava saldırısı düzenledi. Üç evin hedef olduğu saldırıda aralarında kadınların ve çocukların da bulunduğu 14 kişi öldü.

Saldırı koalisyonun, İran destekli Şii isyancılara yönelik hava operasyonlarının bir parçası. Suudi Arabistan öncülüğündeki hava saldırıları 2015’in Mart ayından bu yana Şii Husileri ve eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’e bağlı birlikleri hedef alıyor

Koalisyon, başkent Sana’ya saldırılarını son dönemde yoğunlaştırdı. Hedefte Husiler’in kontrolündeki askeri yerleşkeler ve binalar var. Çarşamba günü de Sana’nın kuzeyinde bir otel hedef olmuş ve en az 41 kişi hayatını kaybetmişti.

Bugünkü saldırıda ise başkentin güney mahallelerinden Fag Attan vuruldu. 14 olarak açıklanan ölü sayısının daha da artması bekleniyor.

Husiler ve eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in birlikleri başta Sana olmak üzere Yemen’in kuzeyinin büyük bölümünü kontrol ediyor.

Suudi Arabistan’ın öncülüğündeki koalisyon ise uluslararası arenada kabul gören Devlet Başkanı Abed Rabbo Mansour Hadi’yi yeniden iktidara getirmek istiyor.

Eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in destekçileri ise Perşembe günü sokağa çıktı. Yaklaşık 300 bin kişi, Husiler’le başlayan gerilimi protesto etti. Yapılan basın açıklamasında, Husiler’le işbirliğinin gözden geçirileceği belirtildi.

war crimes. Activists have called upon Western countries, including the United States and Britain, to cease their military support for the coalition.

Koalisyonun hava saldırılarında okullar, hastaneler ve Pazar yerleri de hedef olunca çok sayıda sivil hayatını kaybetti. Çatışmalarda en az 10 bin sivilin öldüğü ve üç milyon Yemenli’nin de evlerinden olduğu tahmin ediliyor. Ülke kıtlığın eşiğinde. İnsan hakları grupları, koalisyonu savaş suçu işlemekle itham ediyor.

Öte yandan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, Çarşamba günü Suudi Arabistan’ın Yemen sınırını ziyaret etti ve askeri operasyonlar konusunda bilgi aldı.

ABD, Suudi koalisyonuna destek veriyor ancak Yemen’deki iç savaştan bağımsız olarak, ülkedeki El Kaide bağlantılı militanları hedef alıyor.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG