Erişilebilirlik

Yemen’de IŞİD Saldırısı


Yemen’in Aden kentinde bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında en az 54 kişi yaşamını yitirdi.

Görgü tanıkları, saldırıda hedef alınanların iki okul ve bir cami yakınındaki alanda oldukları, kamyonun aniden hızla alana daldığını belirtti.

Görgü tanığı Muhammed Osman, “İnsan parçaları her yerde, bu tam bir katliam” ifadelerini kullandı.

Saldırıda 30’u ağır olmak üzere yaklaşık 70 kişi de yaralandı.

Güvenlik yetkilileri Ahmed Seif olarak kimliğini belirledikleri saldırganın eski bir fotoğrafını yayınladı. Fotoğrafta, saldırgan, IŞİD bayrağının yanında dururken, elinde de makineli tüfek tutuyor.

Yemen’deki iç savaş nedeniyle El Kaide ve IŞİD bağlantılı örgütler özellikle ülkenin güneyinde etki alanlarını genişlettiler.

Saldırıda hedef alınanlar, Suudilerin 5 bin savaşçıdan oluşmasını umdukları yeni bir birime kayıt yaptırmak için sıraya girmişlerdi. Eğitimden sonra yeni güç Yemen sınırı yakınındaki Suudi kentleri Najran ve Jizan’a konuşlandırılacak. Hutiler Yemen’in kuzeyini başkent Sanaa dahil büyük ölçüde kontrol ediyor.

IŞİD’in yayın organlarından Aamaq saldırının bir IŞİD savaşçısı tarafından gerçekleştirildiğini ve asker kayıt merkezinin hedef alındığını kaydetti.

Birleşmiş Milletler, Suudi Arabistan’ın Hutileri hava saldırıları ile vurmaya başladığı Mart 2015’ten bu yana en az 9 bin kişinin yaşamını yitirdiğini belirtiyor. Arap dünyasının en yoksul ülkesinde 3 milyon insan da evlerini terketmek zorunda kaldı.

Birleşmiş Milletler arabuluculuğunda Kuveyt’te başlayan barış görüşmeleri ilerleme sağlanamadan askıya alındı.

Hutiler ve eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’e bağlı birlikler 2014 Eylül ayında başkent Sanaa’yı ele geçirmiş ve uluslararası topluluğun tanıdığı hükümet ülkeyi terketmek zorunda kalmıştı. Suudi Arabistan öncülüğündeki hava saldırıları Hutileri Yemen’in güneyinden çıkarmış ancak Sanaa ve Yemen’in kuzeyinden çıkartamamıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG