Erişilebilirlik

Yemen’de Gıda Yardımı Krizi


Geçtiğimiz Aralık ayında Yemen hükümeti ve Husiler arasında, İsveç’in başkenti Stockholm’de varılan ateşkes anlaşmasının ardından tarafların ateşkesin şartlarını tamamen yerine getirmemesi ülkede yaşanan insani krizi tetikledi. Ülkeye gönderilen insani yardımın ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını engelleyen kişi ve gruplar ele geçirdikleri yardımı karaborsadan fahiş fiyatlarla satmaya başladı

Özellikle Husilerin kontrolundaki bölgelerde yaşanan kriz, BM yetkililerini bazı yeni önlemler almak için harekete geçirdi.

Güvenlik Konseyi’nin Yemen'le ilgili gerçekleştirdiği son oturumda, Dünya Gıda Programı Başkanı David Beasley, Yemen’e gönderdikleri gıda yardımlarının ihtiyaç sahiplerine ulaşmadığını belirtmiş, gerekirse gıda yardımını askıya alabileceklerini belirtti.

Beasley, Husilerin yönetiminde olan bazı bölgelerde çocukların aç kaldığını belirterek “Gönderdiğimiz gıda yardımlarının ulaşması gereken yerlere gitmiyor. Bu durum sonlanıp bir uzlaşma sağlanmazsa Yemen’e yaptığımız bazı gıda yardımlarını askıya alabiliriz. Husilerden istediğimiz bu teminatları alamazsak büyük bir olasılıkla hafta sonuna kadar aşamalı bir şekilde bu bölgelere gönderilen gıda yardımlarını askıya alabiliriz” diye konuştu.

BM son uyarıların ardından gıda yardımlarının yerine ulaşması konusunda Husiler gerekli teminatı gösteremeyince Dünya Gıda Programı, Yemen’in bazı bölgelerine gönderdiği gıda yardımını askıya aldığını açıkladı.

Husilerin kontrolunda olan bazı bölgelere giden insani yardımın ihtiyaç sahiplerinin yerine karaborsacıların eline geçip, fahiş fiyatlara satılmasının kabul edilemeyeceği, ülkede insani yardım krizini derinleştireceği belirtilerek bu durumun ateşkes anlaşmasının şartlarının ihlali oldu kaydedildi.

Konuyla ilgili bugün bir açıklama yapan BM Dünya Gıda Programı Sözcüsü Herve Verhoosel, tekrarlanan uyarılara rağmen, yardımın en çok ihtiyaç duyanlara yönlendirilmesini engelleme çabalarının hala devam ettiği gerekçesiyle askıya alındığını söyledi.

Herve Verhoosel
Herve Verhoosel

Verhosel, çatışmaların yaşandığı bölgelerde bazı birey ve gruplar, gıda malzemelerinin savunmasız ve ihtiyaç sahibi kişilere ulaşmasını engelleyip bu durumdan çıkar sağlıyor. Bu gıda malzemelerinin gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştığının teyit edilmesi için biyometrik kayıt sistemi getirilmesi zorunlu“ dedi.

Yemen’in bazı bölgelerine gönderilen yiyecek yardımım askıya alınmasının 850 bin kişiyi etkileyeceği kaydedildi.

XS
SM
MD
LG