Erişilebilirlik

Yemen’de Ateşkes Kararı Sonrası Hudeyde’de Çatışmalar Durdu


Yemenli yetkililer Birleşmiş Milletler desteğiyle alınan ateşkes kararından kısa bir süre sonra ülkenin kilit liman kentlerinden Hudeyde’de çatışma seslerinin uzun bir süre sonra ilk kez sustuğunu açıkladı.

Yemen’in sürgündeki devlet başkanı Abid Rabbo Mansur Hadi liderliğindeki hükümet güçleriyle azınlık Şii isyancı grup Husiler arasındaki ateşkes kararına, geçen hafta İsveç’te Birleşmiş Milletler gözetiminde düzenlenen görüşmeler sonucunda varıldı.

Dört yıldır devam eden ve son dönemin en vahim insani krizlerinden biri olarak nitelendirilen Yemen’deki iç savaş ülkeyi kıtlığın eşiğine getirdi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun destek verdiği Hadi hükümeti güçleriyle İran bağlantılı Husiler arasında yapılan ateşkes şu an için siyasi bir anlaşma özelliğini taşımıyor. Ancak uzun vadeli barış sürecinin başlatılması açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Birleşmiş Milletler Temsilcisi Martin Griffith konuya ilişkin, “Şunun altını çizmek gerekiyor: bu anlaşmanın daha kapsamlı bir barış sürecinin bir parçası olmadığı açıkça belirtildi. Bu, siyasi amaçtan ziyade insani nedenlerden dolayı varılan bir karar” dedi.

Hadi yetkilileriyle Husi temsilcileri İsveç’teki görüşmelerde iki grup arasında yapılması planlanan mahkum değişimi için ellerindeki mahkum listelerini takas ettiler. Bu listelerin takip eden dört hafta içerisinde incelenmesi ve mübadelenin Uluslararası Kızılhaç Örgütü’nin yardımıyla gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Yemen’deki 29 milyon insanın 21 milyonu yardıma muhtaç. İnsani yardım kuruluşu International Rescue Committee (IRC) açıklamalarına göre de Yemen’deki insani kriz gelecek yıl daha da büyüyebilir.

IRC Başkan Yardımcısı Bob Kitchen buna karşı önlem alabilmek adına, Yemen’in tamamında ateşkese varılması ve savaşın tüm taraflarının BM destekli barış müzakerelerine ‘anlamlı bir şekilde’ dahil olması gerektiğini savundu.

BM verilerine göre Yemen’deki savaşta 10 binin üzerinde sivil hayatını kaybetti. IRC ise bu rakamın 60 binin üzerinde olduğunu ileri sürüyor.

2014 yılından bu yana devam eden savaşın en kanlı dönemi 2018 yılında yaşandı. Amerika merkezli Silahlı Çatışma Yerleri Veri Projesi grubunun araştırma sonuçlarına göre sivil ölümler en çok Hudeyde’de yaşandı.

XS
SM
MD
LG