Erişilebilirlik

Yellen’den Yeni Bir Faiz Artışı Sinyali


ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen, Amerikan ekonomisinin bu yıl güçlendiğini ve bu sayede FED’in temel faiz oranını aşamalı yükseltme politikasının devam edebileceğini söyledi.

Yellen’in Kongre oturumunda yaptığı bu açıklama, Merkez Bankası’nın 12-13 Aralık’ta yapacağı toplantısında temel faiz oranını bu yıl üçüncü kez arttıracağının güçlü bir sinyali olarak değerlendirildi. Yellen ekonominin son kasırgalara rağmen güçlü durumda olduğunu söyledi. Yellen’a göre kronik olarak düşük olan enflasyon henüz istenen oranda yükselmese de bu geçici bir durum.

Yellen’in Ortak Ekonomi Komisyonu’nun oturumundaki konuşması, FED Başkanı olarak katıldığı son oturum olabilir. Başkan Donald Trump, FED Yönetim Kurulu Üyesi Jerome Powell’ı, Merkez Bankası Başkanlığı’na aday göstermişti.

Yellen’a göre ekonomik genişleme hem sektörler arasında hem de küresel bazda giderek daha etkileşimli hale geliyor. FED Başkanı, para politikalarındaki aşamalı değişikliklerle ekonominin büyümeye devam edeceğini, istihdam piyasasının güçleneceğini, bunun da ücretlerle gelirleri yükselteceğini söyledi.

Fed temel faiz oranını, mali krizin başladığı 2008 Aralık ayından 2015 Aralık ayına kadar 7 yıl boyunca rekor düzeyde düşük seviyede -- neredeyse sıfıra yakın oranda tuttu.

Enflasyon hedefi yüzde 2

Yellen, bankalar arası gecelik faiz oranındaki kademeli artışın sağlıklı bir istihdam piyasasını devam ettirmek ve enflasyonu yüzde 2 hedefi doğrultusunda istikrara kavuşturmak için yeterli olacağını söyledi.

Yeni FED Başkan adayının onama oturumları başladı

Yelen’in halefi Powell da Salı günü Senato Bankacılık Komisyonu’nda başlayan onama oturumunda benzer açıklamalar yapmıştı.

Oturum sırasında Powell, ekonominin güçlü temellere dayanması ve işsizlik oranının yalnızca yüzde 4,1 oranında olması nedeniyle Yellen’in faiz oranlarındaki kademeli artış politikasını sürdüreceğinin sinyalini verdi. İşsizlik rakamı yüzde 4,1 oranıyla son 17 yılın en düşük seviyesinde.

FED’in 31 Ekim ile 1 Kasım tarihleri arasında yaptığı son toplantısının açıklanan tutanaklarına göre banka yetkilileri kısa süre içinde yeni bir faiz artışına gitme konusunda net bir görüşe sahipken, enflasyon oranının düşük kalmasının nedenini tam olarak anlayabilmiş değil.

Yine tutanaklar, FED yöneticilerinin bazılarının faiz artırımında yavaş davranıldığı endişesi taşırken bazılarının da enflasyon oranının istenen düzeyden daha düşük kalmasından kaygı duyduğunu gösteriyor.

FED, istihdamı tam seviyeye çıkarırken fiyat istikrarını sağlama açısından da enflasyonu yüzde 2 oranında tutmayı hedefliyor.

Kronik olarak çok düşük seyreden enflasyon oranı ekonomik büyümeyi yavaşlatabilir çünkü tüketiciler, fiyatların aynı kalacağını ya da düşeceğini dikkate alarak harcamalarını kısabiliyor.

FED yetkilileri genellikle geçici etkenleri özellikle de cep telefonu sağlayıcıları arasındaki fiyat yarışlarını düşük enflasyondan sorumlu tutuyor. Ancak düşük enflasyonun devamlılığı son dönemde kaygıları arttırdı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG