Erişilebilirlik

7 Haziran’da Medya da Sandık Nöbetinde


Türkiye’de sosyal medya aracılığıyla seçime ilişkin güvenilir bilgileri derlemeye amaçlayan ‘Dokuz8Haber’ projesi yaratıldı. Çağdaş Gazeteciler Derneği de medya mensuplarına görevlerini gerçekleştirirken yaşayacakları her türlü müdahaleyi #sandıktabasınaengel etiketiyle paylaşma çağrısı yaptı

Türkiye’de sosyal medya aracılığıyla seçime ilişkin güvenilir bilgileri derlemeye amaçlayan ‘Dokuz8Haber’ projesi yaratıldı. Çağdaş Gazeteciler Derneği de medya mensuplarına görevlerini gerçekleştirirken yaşayacakları her türlü müdahaleyi #sandıktabasınaengel etiketiyle paylaşma çağrısı yaptı.

7 Haziran Genel Seçimleri’nde sandıkta hile yapılacağı iddiaları, endişe yaratıyor. İktidar partisi dahil, tüm siyasi partiler, yarınki seçimde sandıkta hile yaşanabileceği endişesini paylaşırken, karşılıklı suçlamalar da gündemde. Son olarak dün Diyarbakır’da HDP mitinginde yaşanan bombalı saldırı ve Cumartesi sabahı İstanbul’da aralarında HDP’nin sandık müşahitlerinin bulunduğu kişilerin gözaltına alındığı bilgisi, Türkiye’deki endişeyi arttırdı.

Türkiye’de, yarın gerçekleşecek gelişmeleri nasıl sağlıklı haberleştirmek ve öğrenmek mümkün olacak sorusu da sivil toplum örgütleri ve akademisyenleri harekete geçirdi.

Yurttaş haber ağı

‘Türkiye’de ilk yurttaş haber ağı’ hedefiyle yola çıkmış gönüllü grubu, yarınki seçimlere ilişkin Twitter başta olmak üzere sosyal medya aracılığıyla haber akışı yaratmayı amaçlıyor. Seçim2015 özel haber ağı, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi ve #SeçimVar projesi işbirliğiyle hayata geçiriliyor. Böylece 7 Haziran Genel Seçimleri ile ilgili editoryal kontrolden geçirilmiş bilgiler haberleştirilerek, gün boyunca www.dokuz8haber.com internet adresinden paylaşılacak. Sitede İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Türkçe seçim haberleri yayını yapılacak.

Söz konusu seçim gününe özel yurttaş haber ağı projesine şu kuruluşlar destek verdiğini açıkladı:

Alternatif Bilişim Derneği, Amed News Agency, Çaylak Haber, Demokrat Haber, Emek Dünyası, Düzce Umut Atölyesi, Haber Vesaire, Kamera Sokak, Korsan Parti, Mahalleler Birliği, Medya ve İletişimciler Derneği, Naber Medya, Ötekilerin Postası, Adalet Arayan İşçi Aileleri (@iscinayetleri), İzmir Ekonomi Üniversitesi Medya Kulübü, İzmir Ekonomi Üniversitesi Sinema ve Dijital Medya Kulübü, Naber Medya,Sosyal Kafa, Twitter Gazetesi, Toplumsal Araştırma ve Eğitim Merkezi, Yurtsuz Haber, Yön Haber, Yön Radyo, Zete.

Bu arada Çağdaş Gazeteciler Derneği de, İstanbul Bilgi Üniversitesi merkezli projeye katkı sunulması amacıyla üyelerine bilgilendirmede bulundu. Projeye ilişkin her türlü belgeye ve katılım formuna www.dokuz8haber.com internet adresinden ulaşılabileceği açıklandı.

Gazeteci Gökhan Biçici, oluşturulan yurttaş ağı projesiyle ilgili Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, ‘Haber dediğimizde Türkiye’de önemli ölçüde bundan yoksun bırakıldığı gerçek. Ancak toplum da bunu Gezi ile fark etti. Türkiye hiçbir zaman basın özgürlüğünü sağlayamadı. Ama Gezi direnişiyle toplum bununla yüzleşti. Haber kanalları önünde haber alma hakları için protesto eylemleri yaptılar. Böylece habere ulaşma ihtiyacı görüldü’ dedi. Bunun üzerine sosyal medya aracılığıyla yurttaş haberciliği ortaya çıktığını kaydeden Biçici, ama yurttaşlarca yapılan habercilikte sıkıntılar olduğunu kaydetti. Bilici, ‘Yurttaş haberciliği dinamizmi ile gazetecilik birleştirmeye karar verdik ve böylece bu ağır oluşturduk’ diye konuştu.

ÇGD: #sandıktabasınaengel etiketini kullanıyoruz

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) ise, meslektaşlarına yönelik seçim günü yaşanacak olası müdahale, engelleme ve şiddet gibi her türlü baskı hakkında ilk elden bilgi toplamak üzere çağrıda bulundu.

ÇGD tarafından medya mensuplarına yapılan çağrı metninde şöyle denildi:

‘ÇGD Ankara Şubesi bünyesindeki İzleme Komisyonu'muzun Ocak 2015'ten bugüne başlattığı Medya İzleme Raporu için 7 Haziran seçim gününde yaşanacak engellemeleri ilk elden öğrenmeyi hedefliyoruz. Bu amaçla, ÇGD'nin Twitter'daki adresi @cgdgenelmerkez hesabımızı mesajınıza ekleyerek, meslektaşlarımızdan seçim günü yaşadıklarını #sandıktabasınaengel etiketiyle paylaşmaları çağrısı yapıyoruz. Seçim sürecinde yaşayacağınız her türlü engelleme, müdahale veya umarız olmayacaktır ama şiddet olaylarını lütfen #sandıktabasınaengel etiketiyle paylaşmasınızı istiyoruz. Böylece seçim sürecine özel olarak Medya İzleme Raporumuzda yaşadığımız baskıları da raporlaştırma imkanımız olacaktır. İlginizi bekliyor ve bu duyurumuzu tüm meslektaşlarımızla paylaşmanızı diliyoruz.’

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG