Erişilebilirlik

Yaya Güvenliğine Yeni Çözüm


Yaya Güvenliğine Yeni Çözüm
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:23 0:00

Amerika’da her gün ortalama 10 yaya, trafik kazalarında yaşamını yitiriyor. Sürücülerin trafik kurallarına uymaması, bu ölümlerin en büyük nedeni. Maryland eyaletindeki Montgomery İlçesi başlattığı yaya güvenliği kampanyasında çizgi karakterler kullanıyor

”Burada Maria ve Marco isimli iki ana karakterimiz var. Maria, çok sevdiği Marco’ya çarpan otomobil sürücüsüne kızgın. Ama Marco, yaya geçidini kullanmadığı için kazaya uğradığını itiraf ediyor.”

Yaya güvenliği kampanyasını hazırlayan Mary Artz, öncelikle, hedef kitleyi yakından incelediklerini söylüyor:

”Bölgede yaşayanların çoğu İngilizce konuşsa da anadili İspanyolca olanların sayısı oldukça fazla.”

Artz ve ekibi, çizgi kahramanların, yaya güvenliğiyle ilgili mesajları halka aktarmanın en etkili yolu olduğuna karar vermiş, çünkü bu anlatım türü Latin kültürünün de önemli bir parçası:

”Kampanyada hem İspanyolca hem de İngilizce’yi birarada kullandık.”

Belediye otobüslerinde ve duraklarda göze çarpan renkli panolar, kampanyanın bir parçası. Montgomery İlçesi Yaya Güvenliği Sorumlusu Jeff Dunckel, trafik ışıklarının zaman ayarının gözden geçirileceğini ve kaldırımların yeniden tasarlanacağını da söylüyor:

”Birçok yenilik yapmak istiyoruz. Yayalar için yolları daha güvenli hale getirmek önceliklerimizden biri. Herkesi, yaya geçitlerini kullanmaları ve trafik ışıklarına uymaları gerektiği konusunda eğitmeye çalışıyoruz.”

Dunckel’a göre zekice tasarlanan kampanya son derece etkili:

”Çizgi kahramanların yaya emniyeti gibi son derece ciddi bir konuda kullanılmasına kaygıyla bakanlar vardı. Ancak kampanyanın bu kadar çok dikkat çekmiş olması, çizgi kahramanların işe yaradığını gösteriyor.”

Jeff Dunckel: ”Çizgi öyküler hemen göze çarpıyor ve insanlar mesajı çabucak alıyor. Renkli panolar çok dikkat çekici.”

Alicia Lopez, kampanyayı beğenmiş:

”Toplu taşıma araçlarını kullananlar için çok etkili.”

Kampanyanın Latin toplumuna odaklanmasından memnun olan Carlos Iglesias, bilinçlenmenin yaygınlaşmasını istiyor:

”Örneğin üzerinde yaya emniyeti konulu yazı ve resim olan t-shirt’ler giyen görevliler otobüs duraklarında halkı bilinçlendirebilir, insanlarla konuşabilir.”

Çizgi kahramanların kullanıldığı yaya güvenliği kampanyası, Montgomery İlçesi dışında da ilgi görüyor:

”Kongre Kütüphanesi, kampanyamızı koleksiyonuna katmak istiyor. Bu bizi çok heyecanlandırdı.”

Mary Artz, kampanyanın mesajının çok açık olduğunu söylüyor: yaya güvenliği, herkesin sorumluluğudur; sürücüler de yayalar da birbirini koruyup kollamalıdır.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG