Erişilebilirlik

Yaptırımlar Rus Ekonomisini Etkilemeye Başlıyor


Moskova borsası

Amerika ve Avrupa Birliği tarafından Rusya’nın önde gelen işadamları ve siyasetçilerine karşı alınan ekonomik yaptırımlar, ülkenin ekonomisi üzerindeki etkisini belli etmeye başladı

Yaptırım kuralları çerçevesinde Amerika merkezli Visa ve MasterCard, Moskova’daki bankalarla ticari işlemleri bloke ederken, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Fitch ve Standard & Poors’da Rus ekonomisinin notunu eksiye düşürdü. Kırım’daki gelişmeler ve bu doğrultuda Batılı ülkelerle yaşanan gerginlik nedeniyle bir aydır düşüşte olan Rus borsası şu ana kadar yüzde 10 değer kaybetti.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, yaptırımların ülke ekonomisi üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu, bu durumun da Rusya’nın uluslararası piyasalardan almayı planladığı 7 milyar dolar borçtan vazgeçebileceği anlamına geldiğini belirtti.

Bazı Rus işadamları Amerika tarafından uygulanan yaptırımları hiç önemsemediklerini belirttiler. Rusya demiryolları genel müdürü Vladimir Yakunin, yaptırımların Rusya Başkanı Putin ve yakın arkadaşlarıyla olan ilişkisini daha da sağlamlaştırdığını belirtti.
XS
SM
MD
LG