Erişilebilirlik

Yargıçlar Marine Le Pen'in Peşini Bırakmıyor


Fransa'da cumhurbakanlığı seçimlerinin en iddialı adayı olarak gösterilen aşırı sağ lider Marine Le Pen'in peşini yargıçlar bırakmıyor.

Partisi Front National'deki çalışanlarını Avrupa Parlamentosu'nda çalışıyor göstererek haksız maaş ödediği iddiasını araştıran Fransız soruşturma hakimleri, bu sabah Avrupa Parlamentosu'ndan Marine Le Pen'in ifadesinin alınabilmesi için dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi.

Kararı değerlendiren Le Pen, "Son derece normal, bu klasik bir süreç" diye değerlendirdi.

Avrupa milletvekili Marine Le Pen, partideki koruması ve özel sekreterinin maaşlarını Avrupa Parlamentosu'na ödetmekle suçlanıyor. AP 2015 yılında başlattığı soruşturma sonrasında, Le Pen'in bu iki çalışanın daha çok partide görevli olduğu halde maaşlarının AP'den gittiğini tespit ederek, "güveni kötüye kullanma" iddiasıyla mahkemeye suç duyurusunda bulunmuştu.

Dosyaya ilişkin Şubat ayı sonunda polis tarafından ifade vermeye çağırılan Marine Le Pen, davanın zamanlamasını eleştirerek, "seçimlerde önde gitmesi ve AB'ye karşı olması nedeniyle AP'nin kendisi aleyhinde politik komplo düzenlendiği" iddiasıyla ifade vermeyi redetmişti.

Le Pen, 23 Nisan ve 7 Mayıs tarihlerindeki cumhurbaşkanlığı seçimleri ile hemen ardından Haziran ayında yapılacak milletvekili seçimleri sona ermeden hakimlere ifade vermeyeceğini dile getirdi.

Avrupa Birliği Yolsuzlukla Mücadele Ofisi (OLAF), Le Pen ile birlikte aynı işlemle haksız maaş ödedikleri tespit edilen 5 Avrupa milletvekilinden sahte maaş miktarının geri ödenmesini talep etti. OLAF Marine Le Pen'den 298 bin 400 Euro'yu geri ödemesini istedi.

Fransız soruşturma hakimlerinin talebi Avrupa Parlamentosu'na gönderildikten sonra, AP komisyonu ve ardından Genel Kurulu, dokunulmazlığın kaldırılması kararını görüşecek. Yasa tekniği açısından Le Pen'in dokunulmazlık işleminin cumhurbaşkanlığı seçimlerine yetişmeyeceği belirtiliyor. Ancak Le Pen'in dokunulmazlığı milletvekili seçimlerinden önce kaldırılabilir ve polis nezaretinde hakim karşısına çıkmak zorunda kalabilir. Dokunulmazlığı kaldırılsa da Le Pen'in AP milletvekilliği devam edecek.

AP, 2 Mart tarihinde farklı bir dosyadan, "IŞİD hakkında attığı bir tweet" nedeniyle yargılanabilmesi içinLe Pen'in dokunulmazlığını kaldırmıştı. Yasalar milletvekillerinin her dosya için ayrı ayrı dokunulmazlıklarının kaldırılmasını öngörüyor.

Le Pen anketlerde hala birinci

İpsos-Sopra araştırma firmasının Le Monde gazetesi için yaptığı son ankette, Marine Le Pen ile liberal aday Emmanuel Macron yüzde 22 ile birinciliği koruyor. Ancak son iki haftanın büyük sürprizi komünistlerin desteklediği radikal sol aday Jean Luc Melenchon yüzde 20 seviyesine ulaştı. Seçimlerin en şanslı adayı olarak görülürken yolsuzluk iddialarıyla yıpranan ancak hala yarışta olduğunu gösteren Cumhuriyetçiler Partisi (LR)'in adayı François Fillon da yüzde 19 seviyesine yerleşti. İktidardaki Sosyalist Parti'nin (PS) adayı Benoit Hamon ise tümüyle eriyerek yüzde 7.5 oranına geriledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG