Erişilebilirlik

Yardım Kuruluşlarından Myanmar Uyarısı


Myanmar’daki şiddetten kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslüman mülteciler gıda, su, barınma noksanlığı nedeniyle ölebilir. Bu uyarı yardım kuruluşlarından geldi.

Yaklaşık 410 bin Arakanlı Müslüman Birleşmiş Milletler’in nitelemesiyle Myanmar’daki ‘etnik temizlik’ten kaçarak Bangladeş’e sığınmış durumda.

‘Save the Children-Çocukları Kurtarın’ adlı yardım kuruluşunun Bangladeş direktörü Mark Pierce, yaptığı açıklamada, birçok insanın aç, susuz, bitkin halde Banglaşdeş’e geldiğini kaydetti.

Pierce, çok sayıda insana gıda, su, barınak, hijyen koşullarının sağlanamamasından endişeli olduğunu belirtti ve aileler temel ihtiyaçlarını karşılayamassa durumun daha kötü olacağını, can kayıplarının gerçekleşebileceğini söyledi.

Pierce, insani yardım çabalarının hızla artması gerektiği düşüncesinde. Pierce’a göre bu da ancak uluslararası toplumun kaynak sağlamayı artırmasıyla mümkün olabilir.

Myanmar’da 25 Ağustos’ta Arakanlı direnişçilerin güvenlik güçlerine saldırı düzenlemesinin ardından Myanmar ordusu bölgede operasyon başlatmıştı. 25 Ağustos’tan buyana Bangladeş’e kaçan Arakanlı Müslümanların sayısı 400 bini aştı ancak ülke halihazırda yaklaşık 400 bin Arakanlı Müslümana ev sahipliği yapıyordu.

İnsan hakları gözlemcileri ve Arakanlı Müslümanlar, Myanmar’da güvenlik güçleri ve Budistleri şiddet ve kundaklamalarla25 Ağustos’tan sonra Müslüman toplumu ülkeden çıkarmaya çalışmakla suçluyor.

Myanmar ise bu suçlamaları reddediyor ve güvenlik güçlerinin direnişçilere karşı operasyon düzenlediğini kaydediyor.

Myanmar’a göre çoğu direnişçi 430 kişi yaşamını yitirdi. İnsan Hakları İzleme Örgütü ise uydu görünütlerinden elde ettiği verilere göre Arakan’da 62 köyün kundaklandığını belirtti.

Aung San Suu Kyi eleştiriliyor

Myanmar lideri ve Nobel ödüllü Aung San Suu Kyi ise şiddeti durdurmak için yeterince çaba serfetmemek ve şiddeti kınamadığı için eleştirilerin hedefinde.

İngiliz yayın kurumu BBC’ye konuşan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Aung San Suu Kyi’nin Myanmar’daki askeri operasyonları durdurması için son bir şansı olduğunu söyledi.

Guterres, “Eğer şimdi harekete geçmesse trajedi kesinlikle korkunç olacak” ifadesini kullandı.

Myanmar liderine bir eleştiri de Hollywood yıldızı Angelina Jolie’den geldi. Jolie, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti kınadı ve Aung San Suu Kyi’ye daha fazla sessiz kalmaması çağrısında bulundu.

Haftalık Welt am Sonntag gazetesine konuşan Jolie, “Askerin neden olduğu şiddetin durması gerektiği ve mültecilerin geri dönüşüne izin verilmesi gerektiği çok açık, Arakanlılar haklarına kavuşmalı” dedi.

Jolie, “Bu durumda hepimizin dileği Aung Suu Kyi’nin insan haklarının sesi olması” ifadelerini de kullandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG