Erişilebilirlik

Yaptırımların Kaldırılmasına Tepkiler Sürüyor


Yaptırımların Kaldırılmasına Tepkiler Sürüyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00

Obama, dün beklenmedik bir biçimde açıklama yayınlayarak, İran’ın Amerikalı tutukluları serbest bırakmasını övdü ve Tahran’la yürütülen müzakerelerin doğru bir adım olduğunu savundu. Obama bu açıklamayı, yaptıktan kısa bir süre sonra ise Washington, son balistik füze denemesi yüzünden Tahran’a yeni yaptırımlar uygulama karar aldı.

“Bu güzel bir gün. İran’da haksız yere tutulan Amerikalılar nihayet geri dönüyor” diyen Obama, konuşmasında, nükleer anlaşmanın uygulanması dahil birçok alanda kaydedilen ilerlemelere vurgu yaptı.

Anlaşma öncesinde, İran zenginleştirilmiş uranyum stoklarını, 10 nükleer bomba yapmaya yetecek ölçüde sürekli arttırdığını, ama artık, bu stokların %98’inden fazlası İran’dan sevkedildiğini belirtti.

Obama, "Bu sonuca Ortadoğu’da yeni bir savaşa neden olmadan, diplomasiyle ulaştık" dese de herkes aynı sevinci paylaşmadı.

Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi başkanı Paul Ryan, yaptırımların kaldırılmasıyla İran’ın elde ettiği parayı terörü finanse etmek için kullanacağını söyledi. Ryan, yaptırımların İran’ın hukuk dışı şekilde yaptığı balistik füze denemesinden haftalar sonra kaldırıldığına da işaret etti.

İsrail de bu görüşte. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İran'ın yaptırımların kaldırılmasıyla, terörü desteklemek için daha fazla kaynak sahibi olacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ise olumlu bir tablo çizdi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de, anlaşmadan herkesin kazançlı çıktığını sadece savaş yanlılarının mutsuz olduğunu kaydetti.

Öte yandan, Başkan Obama, İran’a uygulanan bazı temel yaptırımların halen devam ettiğini ve yeni yaptırımlar geleceğini de açıkladı. Obama böylelikle İran konusunda ihtiyatlı hareket edileceğini vurgulamış oldu.

XS
SM
MD
LG