Erişilebilirlik

Yalan Söylediklerini İtiraf Eden Yüzücüler Amerika’ya Döndü


Soyguna uğradıkları konusunda yalan beyan veren Amerikalı yüzücülerden James Feigen, Amerika’ya geri dönüşüne izin verilmesi için Brezilya’daki bir yardım kuruluşuna 11 bin dolar bağış yapmayı kabul etti.

Feigen’in avukatı, Brezilyalı hükümet ve Adalet Bakanlığı yetkilileri ile uzun görüşmelerden sonra alınan bu kararı Cuma günü erken saatlerde açıkladı.

Öte yandan skandala adı karışan ve Rio’da ifade vermeleri için uçaktan indirilen Jack Conger ve Gunnar Bentz bugün Amerika’ya geri döndü. İki yüzücü polis sorgusunda soyguna uğradıkları hakkında yalan söylediklerini itiraf etmişti. Ryan Lochte ise Brezilyalı yargıç yüzücülerin ülkeden çıkışını yasaklamadan hemen önce Pazartesi günü Amerika’ya dönmüştü.

Brezilyalı yetkililer, soyguna uğradıkları hakkında yalan söyleyen yüzücüleri, mülke zarar verme ve yalan beyanda bulunma suçları ile yargılamayı düşündüklerini belirtti.

Yüzücüler Ryan Lochte, Jack Conger, Gunnar Bentz ve James Feigen, geçtiğimiz Pazar günü Olimpiyat Köyü’ne döndükleri sırada, polis kıyafeti giymiş kişiler tarafından silahlı soyguna uğradıklarını söylemişti.

Amerika Olimpiyat Komitesi, yalan hırsızlık beyanı sonrası Brezilya’dan özür diledi.

Rio polis şefi Fernando Velaso, güvenlik kameralarının yüzücüleri bir benzin istasyonunda gösterdiğini ve tanıkların ifadelerinde yüzücülerin benzin istasyonunun tuvaletine zarar verdiğini ve silahlı bir görevli ile tartıştıklarını söylediğini belirtti.

Brezilya televizyonlarında yayınlanan güvenlik kamerası görüntülerinde yüzücüler benzin istasyonuna taksi ile geliyor ve binanın içine giriyor. Daha sonra binanın içinden çıktıkları görülen yüzücülere, benzin istasyonu görevlisi ellerini kaldırmalarını söylüyor.

Polis şefi, yüzücülerin, hasarın masraflarını ödemesi için 20 dolar ve 100 Brezilya reali verdiğini belirtti. Veloso ayrıca, Ryan Lochte’nin olay sırasında büyük bir ihtimalle alkollü olduğunu söyledi ancak olayın bir tek Lochte’ye mal edilmemesi gerektiğini ekledi.

Olayın uluslararası krize yol açmasına rağmen, Olimpiyat Komitesi sözcüsü Mario Andrada, yüzücülere destek verirken, sporcuların ağır baskı altında yarıştıklarını, sadece eğlenmek istediklerini bu yüzden bu olayın daha fazla büyütülmemesi gerektiğini dile getirdi.

Olimpiyat Köyü’ne yakın olan benzin istasyonunda, son iki haftadır sporcular ve yabancı hükümet yetkilileri bir kaç soygun olayı yaşanmıştı.

Sporcuların yalan söylediğinin ortaya çıkmasından sonra, sosyal medyada #LochteGate etiketiyle tepkiler gösterildi. Brezilyalı kullanıcılar, ülkelerini kötü gösterdikleri için Amerikalı yüzücülere tepkiliydi.

Amerikalı yüzücülerin bu davranışı, sosyal medyada aynı zamanda Amerika'daki ırksal ayrımcılık tartışmalarını da tetikledi. Olimpiyat Komitesi sözcüsünün yüzücüler hakkında 'Çocuklar sadece eğlenmek istemişler' demesinden sonra Twitter kullanıcıları Lochte'nin 32 yaşında olduğunu hatırlattı ve benzer olaylarda siyah ve beyaz Amerikalılar'ın farklı bir şekilde değerlendirildiğine dikkat çekti.

Ryan Lochte Cuma günü sosyal medyadan davranışından dolayı özür diledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG