Erişilebilirlik

'Yalan Haberleri' Nasıl Ayırt Edebilirsiniz?


'Yalan Haberleri' Nasıl Ayırt Edebilirsiniz?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00

”Yalan haber” kavramı, gündelik hayatımıza ilk kez Donald Trump’ın başkan seçildikten sonra yaptığı ilk basın toplantısında girdi.

Başkan Trump, o zamandan beri Amerika’daki en büyük medya kuruluşlarını yalan haber yayınlamakla suçladı. Bu suçlamaları sık sık Twitter hesabı üzerinden yöneltti.

Bu haberlerin çoğu doğru olmakla birlikte sosyal medyada birçok yalan haber de yayıldığını söylemek mümkün.

Peki yalan haberlerin kaynağı ne?

Yalan haber kaynaklarının merkezlerinden biri Makedonya. Örneğin manşetlere yansıyan ”Başkan Trump Makendonya için vizesiz seyahati onayladı” haberi çok konuşuldu. Amerika’nın Sesi, Washington’daki Makedonya Büyükelçiliği’ne haberin doğru olup olmadığını sordu, Büyükelçi Vasko Naumovski de haberin gerçek olmadığını doğruladı.

George Washington Üniversitesi Medya Bölümü Direktörü Frank Sesno’ya göre sosyal medya, modern çağda komşuların dedikodu yapmasıyla eşdeğer. Ancak etki alanı çok daha geniş. Sesno, yalan haberlerin kasten çarpıtılmış, doğru olmayan, kamuoyunu yanlış yönlendirmeyi amaçlayan haberler olduğunu da ekledi.

Sesno, yalan haberlerin her yerde olduğunu, sosyal medya şirketi ve kullanıcılarının yalan ve gerçek haber arasındaki farkı belirlemek için sorumluluk almaları gerektiğini de vurguluyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG