Erişilebilirlik

Yakınlarını Silahlı Şiddete Kurban Veren Amerikalılar Hala Acılı


Yakınlarını Silahlı Şiddete Kurban Veren Amerikalılar Hala Acılı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00
Linki indirmek için

Senato bireysel silahlanma yasalarını daha da sıkılaştıracak yasayı onaylamadı, ama yakınlarını silahlı saldırılarda kaybeden Amerikalılar mücadelelerinden vazgeçmeye niyetli değil

Newtown, Connecticut’ta 20 çocuğun ölümüne neden olan silahlı saldırı Amerikan Kongresi’nde ülkedeki silah yasalarıyla ilgili hararetli tartışmalara neden oluyor. Siyasetçiler ve konunun tarafları bireysel silahlanma ile ilgili düzenlemeleri görüşürken Amerika’nın Sesi, silahlı saldırılarda yakınlarını kaybeden ailelerle görüştü. Mana Rabia’nın haberi.

Oliver Smith’in polis memuru oğlu üç soyguncu vurularak öldürülmüş. Smith, Maryland Suç Mağdurları Merkezi’nden, katillerden birinin temyiz başvurusuna itiraz dilekçesini yazmak için yardım alıyor.

Odanın duvarları, suç mağdurunun öykülerine tanıklık ediyor. Bunlardan biri de Oliver Smith Junior. Genciyle yaşlısıyla bu kişiler her yıl, silah kullanılarak öldürülen 30 bin Amerikalıdan sadece birkaçı. Smith, yakınları öldürülenler için acının asla dinmediğini söylüyor.

Smith: “Oğlumun ölümünü nasıl kabullenebilirim? Tek umudumuz bunla başa çıkabilmek, atlatmak değil. O üç adam hapiste ama bizim de hayatımız karardı.”

Merkezin yöneticisi Russell Butler, silahlı şiddetin aileleri maddi yönden de etkilediğini söylüyor. Aileler tek gelir sahibini kaybetmiş olabiliyor ya da hukuki masraflar birikebiliyor. Ancak Butler’a göre en büyük etki kuşkusuz duygusal çöküş.

Russell Butler: “Bence asıl mesele depresyon ve zihin sağlığı konuları. Normalde çocuklar ebeveynlerini kaybeder. Oliver gibi örneklerde ise aile bir çocuğunu toprağa veriyor. Hem de bir hastalık yüzünden değil yanlış zamanda yanlış yerde olduğu için.”

Nadyne Jeffries’in 16 yaşında kızı Brishel de yanlış zamanda yanlış yerdeymiş. Nadyne, Washington’da 3 kişinin öldüğü, 9 kişinin de yaralandığı bir çete saldırısında Kalaşnikof’la vurulmuş.

Jeffries silahlanmaya sınır getirilmemesine kızgın: “Devletin yeterince ilgi göstermemesinden dolayı bu hale gelindi. Bu konuda bir şey yapılsaydı Brishel ve birçok hayat daha kurtarılabilirdi. Newtown’daki çocuklar ve isimlerini bilmediğimiz başka nice insan kurtulurdu.”

Oliver Smith, bugünlerde çocuğunu kaybetmiş başka ailelere yardımcı olmaya çalışıyor. Her seferinde de tekrar üzülüyor. Ancak önemli olanın bugün olduğunu düşünüyor ve oğlunun anılarını torunu için canlı tutmaya çalışıyor: “Torunum için birçok şeyi sakladım. Artık 21 yaşında ve zamanı geldiğinde babasının çok kısa süren kariyerini ve nasıl bir insan olduğunu anlatacağım.”

Silah şiddetinin manevi bedelinin ötesinde maddi bedeli de önemli.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre yaşanan üretim kaybı ve sağlık masrafları ülke genelinde, yılda 32 milyar doları aşıyor.
XS
SM
MD
LG