Erişilebilirlik

Yahudi Merkezlerine Bomba Tehditleriyle İlgili Gözaltı


ABD’de son günlerde Yahudileri hedef alan bomba tehditlerinden sorumlu tutulan eski bir gazeteci tutuklandı.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) en az 8 Yahudi merkezi, okullar ve bir Yahudi hakları grubunun merkezini hedef alan bomba tehditlerini araştırıyordu.

St. Louis’de yaşayan 31 yaşındaki Juan Thompson bomba uyarıları yaparak suçu eski kız arkadaşının üzerine atmayı planlamakla suçlanıyor.

Olayla ilgili açıklamayı New York güney bölge savcısı Preet Bharara yaptı.

Thompson tarafından yapıldığı iddia edilen bomba tehditleri geçen haftalarda yaklaşık 100 Yahudi kurumuna yönelik tehditlerin yapıldığı bir ana denk geldi. Tehditler nedeniyle birçok merkez boşaltıldı ve Yahudi toplumunda paniğe yol açtı.

Yetkililer Thompson’ın tüm tehditlerin arkasındaki isim olup olmadığı konusunda emin değil.

Bomba tehditlerine ek olarak iki eyalette Yahudi mezarlıklarına karşı saldırılar düzenlendi. Bu mezarlıklardan biri Thompson’un yakalandığı St.Louis yakınlarındaydı. Bazıları 200 yıllık olan mezarlar zarar görmüştü.

Thompson, suçlu bulunursa 5 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Thompson eski bir gazeteci. Çalıştığı ‘The Intercept’ adlı internet sitesinden, asılsız kaynak ve konuşmalara dayalı haberleri nedeniyle geçen yıl çıkartılmıştı.

The Intercept de Thopmson’ın eski çalışanı olduğunu teyit etti ve böyle bir nedenden tutuklanmış olması sebebiyle dehşete düştüğünü açıkladı.

Thompson’ın beyazlara karşı ırkçı söylemlerde bulunduğu tweetleri dikkat çekiyor. Thompson ayrıca Başkan Donald Trump’a karşı da tweetler atmış.

Thompson’ın bomba tehditlerini kınayan tweetler attığı da ortaya çıktı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG