Erişilebilirlik

Brüksel Saldırısının Zanlısı 'Fransa Vatandaşı'


Belçikalı federal savcı Frederic Van Leeuw olayla ilgili açıklama yaparken

Brüksel’de geçen hafta dört kişinin ölümüyle sonuçlanan Yahudi müzesi saldırısının zanlısı gözaltına alındı. Zanlının 2013 yılında Suriye’ye giderek cihatçılar safında savaştığı ve Fransız iç istihbaratı tarafından fişlendiği, Lübnan ve Türkiye’ye gittiği de ortaya çıktı

Brüksel’de geçen hafta dört kişinin ölümüyle sonuçlanan Yahudi müzesi saldırısının zanlısı gözaltına alındı. Zanlının Mehdi Nemmouche adlı, 29 yaşındaki bir Fransız vatandaşı olduğu ve beraberinde Brüksel saldırısında kullanılan Kalaşnikof marka makineli tüfek ve altıpatlar tabanca ile yakalandığı açıklandı. Zanlının 2013 yılında Suriye’ye giderek cihatçılar safında savaştığı ve Fransız iç istihbaratı tarafından fişlendiği, Lübnan ve Türkiye’ye gittiği de ortaya çıktı.

Fransa’nın Belçika sınırındaki Roubaix kentinde yaşayan Mehdi Nemmouche, Amsterdam’dan aldığı bir arabayla Brüksel üzerinden Marsilya’ya kadar geldikten sonra Fransa’nın güneyindeki Marsilya kentinde gümrük kapısından çıkmaya çalışırken sıradan bir gümrük kontrolünde yakalandı.

Nemmouche’un üzerinde Brüksel saldırısında kullanılan Kalaşnikof ve 38 kalibrelik özel bir altıpatlar tabancanın yanı sıra, 261 şarjör, GoPro marka bir mini kamera, Brüksel saldırısındaki görüntülerdekine benzer bir kasket ve cinayete ilişkin gazete haberlerinin yer aldığı kesilmiş gazete kupürleri çıktı. Paris yakınlarındaki Fransız İç İstihbarat Servisi DGSI merkezinde Perşembe gününe kadar gözaltında kalması mümkün olan zanlı, ‘terörist örgüt üyeliği ve bu örgütle bağlantılı olarak cinayet işlemek’ suçlarından sorgulanıyor.

Muhammed Merah’ı hatırlattı

Nemmouche’un cinayeti işleme tarzı ve kullandığı silahlar Fransızlar’a 2012’de Toulouse’ta bir Yahudi okuluna saldırarak dördü çocuk yedi kişiyi öldüren Arap kökenli Fransız Muhammed Merah’ı hatırlattı. Cinayette kullanılan ağır silahlar, cinayet esnasında taşınan kamera ve yine bir Yahudi hedefinin seçilmesi, Nemmouche’un Brüksel’de 24 Mayıs tarihinde, elinde Kalaşnikof ve başında şapkasıyla Yahudi Müzesi’ne girerek, bir Yahudi çift ve Fransız bir gönüllüyü öldüren Nemmouche’un da cihatçı bir örgüt için bu cinayeti işlediği kuşkularını güçlendiriyor.

IŞİD bağlantısı

Fransız medyasına bilgi veren anti-terör uzmanları, Nemmouche’un 2013 yılında Suriye’ye giderek cihatçıların safında savaştığı için Fransız iç istihbarat örgütü DGSI’de fişlendiği de ortaya çıktı. Paris Başsavcısı François Molins ve Belçika Federal savcısı Frédéric Van Leeuw eş zamanlı olarak düzenledikleri basın toplantısında Nemmouche’un profili hakkında daha detaylı bilgi verdiler. Belçika Federal savcısı Van Leeuw, Nemmouche’un çantasından, üzerinde Arapça harflerle, Suriye’de Esad rejimiyle çatışan en radikal cihatçı örgüt Irak ve Şam İslam Devleti IŞİD’in adının yazıldığı bayrağa benzer beyaz bir kumaş çıktığını açıkladı. Paris savcısı Molins da, “Cezaevinden çıktıktan üç hafta sonra 31 Aralık 2012’de, Londra, Beyrut ve İstanbul üzerinden Suriye’ye gitti. 2012 sonu ve 21 Ocak’ta İstanbul’dan Malezya’ya gitti. Burada bir ay kaldıktan sonra Singapur ve Bangkok’tan geçerek Mart ayında yeniden Avrupa’ya giriş yaptı” diyerek Nemmouche’un şüpheli yolculuklarını açıkladı.

Savcı Molins, zanlının IŞİD saflarında silah eğitimi aldığı ve Yahudi müzesini bilerek hedef aldığı konusunda şüphe olmadığını bildirdi. Savcı, Nemmouche’un cep telefonunda gizli bir dosyada saldırıyı gerçekleştirdiği Kalaşnikof ve tabancanın fotoğrafının da bulunduğunu kaydetti. Zanlının saldırıyı görüntülemek için çantasına bağladığı kameranın ise çalışmadığı, bu nedenle görüntü alamadığı da açıklandı.

Nemmouche, DGSI tarafından Salı gününe kadar gözaltında sorgulanacak. Polis gerek görürse Perşembe gününe kadar gözaltı süresini uzatacak. Ancak bu süre içerisinde ifadesi alındıktan sonra suçu sabit bulunursa, tutuklanıp tutuklanmayacağına karar verecek. Zanlı soruları yanıtlamayı şimdilik reddediyor ancak dosyaya yakın kaynaklar, zanlının suçu işlediği yolunda kanıtların güçlü olduğu belirterek tutuklanmasına kesin gözüyle bakıyor.

Olay üzerine açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, “Cihatçılarla mücadele edeceğiz” sözünü üç kez yineledi. Bütün hükümetin alarmda olduğunu bildiren Hollande, bu olayın önümüzdeki aylarda uygulamaya koyacakları ‘cihatçı örgütlerle mücadele planının’ önemini de ortaya çıkardığını vurguladı.

Mehdi Nemmouche kim ?


Fransız istihbarat servisindeki kayıtlara göre Mehdi Nemmouche, sorunlu bir aileden geliyor. Daha 3 aylıkken bakıcı yurduna verilen Nemmouche, 17 yaşında babaannesinin velayetine verildi. Cezaevine girinceye kadar dindarlıktan uzak bir yaşam süren Mehdi Nemmouche, 2007-2012 yılları arasında, Belçika ve Fransa arasında işlediği soygun, araba hırsızlığı gibi suçlardan 2 yıl ceza alarak hapis yattı. 2012’de cezaevinden çıkar çıkmaz Suriye’ye giden Nemmouche, burada silah eğitimi aldı. Fransız gizli servisi DGSI, Suriye’de silahlı eğitim alsa da, zanlının çatışmaya katıldığı konusunda net bir bilgiye sahip olmadıklarını belirtiyor. İstihbarat kayıtlarında Nemmouche’un cihatçı örgütlerle cezaevinde temasa geçtiği ve 2013 yılında Suriye, Türkiye ve Lübnan’a gittiği bilgisi yer alıyor.
XS
SM
MD
LG