Erişilebilirlik

Yahoo’dan Facebook’a Dava Tehdidi


Yahoo’nun Sunnyvale, Californiya’daki merkezi

Yahoo, yeni kuşak internet devlerinin gerisinde kalmış olsa da zengin deneyimiyle hala kendinden söz ettirebiliyor.

Şirket yetkilileri, bu sabah hem Facebook’u hem de The New York Times gazetesini aynı anda arayarak, Facebook’un Yahoo’ya ait olan 10 ile 20 arasında patentli teknoloji kullandığını öne sürdü ve karşılığında para ödemezlerse kısa zamanda mahkemeye başvuracaklarını bildirdi. Beklemedikleri telefonla şaşkına dönen Facebook yetkilileri, Yahoo’nun kendilerini New York Times’la aynı anda aradığını, henüz Yahoo’nun iddialarını tam olarak değerlendirme fırsatı bulamadıklarını açıkladı.

Yahoo’nun, Facebook’u satın alma ya da lisans ücreti ödemeye zorladığı 10 ila 20 arasındaki patentler arasında reklam, web siteleri kişiselleştirme, sosyal ağ ve mesajlaşma gibi Facebook’un sık sık kullandığı teknolojiler bulunuyor.

Yahoo’nun bu patentler için ne kadar tazminat alabileceği belli olmasa da şirketin geçmişteki davalarından büyük para kazandığı biliniyor. 2004 yılında Yahoo, patent şirketi Overture’u aldıktan sonra buna benzer bir dava da Google’a açmış ve Google daha kamuya açık değilken 2 milyon 700 bir dolarlık hisse almıştı. Bu dava, şu anda hisse değeri yaklaşık olarak 610 dolar olan Google’a 1 milyar 600 milyon dolara mal olmuştu.

Patent kavgaları Silikon Vadisi'nde yeni değil. Geçen yıl Google, Motorola Mobility’ye telif hakları için açılan dava sonucu 12 milyar 500 milyon dolar, Apple ve Microsoft da 6000 patent için Nortel şirketine 4,5 milyar dolar ödemişti.

XS
SM
MD
LG