Erişilebilirlik

Yılbaşı Hediyeleri Bu Fuarda


Yeni yılda sevdiklerini sevindirmenin bir yolu da hediyelerden geçiyor. İzmir’de 27 yıldır düzenlenen SOUVENIR Hediyelik Eşya Günleri her zevke ve her bütçeye uygun alternatifler sunuyor. Yaklaşık 80 firmanın katıldığı fuarda ahşap ürünlerinden gümüş aksesuarlara, tekstilden kozmetiğe, oyuncaktan kırtasiyeye, altın ve pırlantaya kadar geniş bir ürün yelpazesi var.

Yılbaşı Hediyeleri Bu Fuarda
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:17 0:00

Evinin yakın olması nedeniyle fuarı birkaç kez ziyaret eden Bahar Molla, bu kez kendini sevindirmek için gelmiş. Eşine, oğullarına ve arkadaşına hediyeler aldığını söyleyen Molla, kendisi için de yüzük bakıyor. Stantları birlikte dolaştığı akrabası Şükriye Molla da bütçesine göre çocuklarına ve torunlarına bir şeyler aldığını belirtiyor. Yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen fiyatların normal sayılabileceğini kaydeden Şükriye Molla 2019’dan da güzel şeyler bekliyor: Yeni yıl hepimize sağlık, barış, mutluluk getirsin.”

Satışlar istenen düzeyde değil

Yeni doğmuş ikiz bebekleriyle birlikte alışverişe çıkan Ersinve Birgül Kurutaş, 2018’in kendileri için mutluluk getirdiğini söylüyor: “İki tane güzel kız bebek dünyaya getirdik. Bize güzel umut oldular. Bu umudumuzun 2019’da daha da artarak sürmesini umut ediyoruz”. Ersin Kurutaş eşi ve kızları için hediye baktığını söylerken, Birgül Kurutaş kızlarını kastederek “onların kendileri birer hediye zaten” diyor.

Daha önce Kültürpark’ta düzenlenen fuarın şehir merkezine biraz daha uzak olan Tepekule Kongre Merkezine taşınması ve devam eden İZBAN grevi ziyaretçi sayısının biraz azalmasına neden olmuş. Bu durum, satışları da olumsuz etkiliyor. Fuarda ebru sanatı ürünler satan Özlem Özsakarya, yaptığı satışların tatminkar edici olmadığını ifade ediyor: “Her fiyata her keseye uygun hediyelikler hazırlamaya çalıştım. 5-10 liralık ürünlerden 100 liraya kadar farklı hediyelikler var. En çok kitap ayraçlarından sattım.”

En fazla ilgi yiyeceğe

Her ne kadar adı hediyelik eşya günleri olsa da en fazla ilgiyi yiyecek stantları görüyor. Trabzon’dan İzmir’e gelerek tereyağı ve peynir satan Olcay Dilli, müşterilerin daha çok kendi tüketimleri için alışveriş yaptığını kaydediyor: “Arada hediyelik olarak alanlar da oluyor. Burada marketlere göre daha ucuza sattığımız için fiyatlarımız genelde makul karşılanıyor.”

Fuarda altın ve pırlantada da fırsat günleri var. Firmalar değerli ürünlerini indirimli olarak satıyor. Satışlar istenen düzeyde olmasa da hareketlilik satıcılar için tatmin edici görünüyor. Firma sahibi Adem Çeltik “umduğumuz rakamlara ulaşamıyoruz. Ama bir hareketlilik var. Biz de bu hareketliliği durağanlıktan çıkmak için kullanmayı düşünüyoruz” diye konuşuyor. Yılların kuyumcusu, alınan hediyeye göre, hediyenin kime alındığını da tahmin etmekte ustalaşmış: “İnsanlar eşlerine daha çok pırlanta alıyorlar. Türkiye’de pırlanta takı kültürü oluşmaya başladı. Sevgililerine ise daha çok bileklik ya da kolye tarzı altın ürünler alıyorlar.”

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG