Erişilebilirlik

Yüzbinlerce Kişi Musul’u Terk Etti


Musul'da kontrolun İslamcı militanların eline geçmesinin ardından yaşanan şiddetin yarattığı korku nedeniyle en az 500 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı bildiriliyor. Irak Başbakanı Maliki, parlamentoyu olağanüstü hal ilan etmeye çağırdı

Musul'da kontrolün İslamcı militanların eline geçmesinin ardından yaşanan şiddetin yarattığı korku nedeniyle en az 500 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı bildiriliyor.

Uluslararası Göç Örgütü Çarşamba günü, Bağdat’ın kuzeyindeki ülkenin ikinci büyük kentinde yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan Musullular’ın, ya kent içinde başka yerlere ya da Erbil’e kaçtıklarını açıkladı.

Uluslararası Göç Örgütü ayrıca, Irak hükümeti ve özel kuruluşlar tarafından insani yardım çalışmaları yürütüldüğünü, ancak durumun kötüye gittiğini bildirdi.

İslamcı militanların, ülkenin ikinci büyük kentini ele geçirmesi, Irak’ın Şii önderliğindeki merkezi hükümeti için büyük yenilgi olarak görülüyor.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, ülkenin zor bir süreçten geçtiğini belirterek, meclisi olağanüstü hal ilan etmeye çağırdı.

Musul’un İslamcı militanlar tarafından ele geçirilmesinde, roket güdümlü el bombaları ve uçaksavar silahları kullanıldı. Geri çekilen Irak ordusu, isyancıların kullanmasını önlemek için yakıt ve mühimmat depolarını ateşe verdi.

Musul’un kontrolünü kaybetmek, El Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından Irak hükümetine vurulan son darbe oldu. Örgüt, bu yılın ilk aylarında da Felluce’de de kontrolü ele geçirmiş, aylarca süren çatışmalara rağmen, hükümet güçleri kenti geri almayı başaramamıştı.

IŞİD militanları, Musul’un batısında yer alan Suriye’nin batı bölgelerinde de Esat güçlerine karşı savaşıyor. Örgüt, Irak’ın batısı ve Suriye’nin doğusunda yer alan bölgeleri kontrol altına alıp, İslam devleti kurmayı amaçlıyor.

2008 yılından beri en büyük şiddet olaylarına ev sahipliği yapan Irak’ta Birleşmiş Milletler verilerine göre 2014’ün başından bu yana 4 bin 500 kişi hayatını kaybetti. Sadece geçen ay ölenlerin sayısı ise 900 olarak bildiriliyor.
XS
SM
MD
LG