Erişilebilirlik

Xi Jinping 'Mao'dan Bu Yana Çin'in En Güçlü Lideri' Oldu


Çin Komünist Partisi, Devlet Başkanı Xi Jinping’in siyasi ideolojisini anayasa dahil etmeyi kabul etti. Bu karar Xi’yi ülkenin kurucusu Mao Zedong’la eş düzeye getirdi.

Uzmanlar, Komünist Parti anayasası üzerinde değişikliğe gitme hamlesinin, Xi’nin bir süre daha Çin’in en etkili lideri olarak kalmaya devam edeceği beklentisini daha da güçlendirdiğini belirtiyor.

Sözkonusu revizyon, her beş yılda bir yapılan parti kongresinin kapanış oturumunda oy birliğiyle kabul edildi.

Xi’den önceki tüm liderlerin siyasi fikirleri parti anayasasına girmişti ancak sadece Mao ve Xi’nin adları ve vizyonları kendileri hala görevdeyken belgeye eklenmiş oldu.

Siyaset bilimci Yang Kai-huang, her biri 30 yıla kadar uzanan, Mao’nun liderliği ve Deng Xiaoping’in “reform ve açılma politikası” gibi Xi’nin de aynısını yapmayı hedeflediğini belirtti.

Yang, “Xi’nin hedefinin, yönetim yaklaşımı ve ulusal strateji planının 2050’ye kadar kullanılması olduğu açıkça görülüyor” dedi.

Anayasa metnine eklenen kısma göre, “Xi Jinping İdeolojisi” Çin’in uzun vadeli gelişimi için rehber vazifesi görecek.

Xi’nin adı ve siyasi ideallerini belgeye eklemenin ötesinde, anayasa değişiklikleri ayrıca, partinin bir bütün olarak ordu ve toplum üzerindeki “mutlak” liderliğini tesis ediyor.

Revizyonlarda, yolsuzluğa karşı geniş çaplı mücadelenin devam edeceği vurgulanırken, Xi Jinping’in “Kemer ve Yol” girişimi olarak bilinen trilyon dolarlık küresel ticaret ve kalkınma planı da ön plana çıkarılıyor.

Xi açılış töreninde yaptığı açıklamada, partinin Çin’i 2035’e kadar modern bir sosyalist ülkeye, 2050’ye kadar da önde gelen bir küresel güce dönüştüreceği sözünü verdi.

Deneyimli Çin uzmanı Willy Lam, “Kemer ve Yol girişimi dahil tüm bu hedefler, yıllardır süren projeler ve bunlar Xi Jinping’in en az 10 yılın ötesinde daha kalması için gerekçe sunuyor” dedi.

Ancak bunun olmasını engelleyebilecek bazı kural ve düzenlemeler de mevcut.

Örneğin Xi şu anda 64 yaşında ve yazılı olmayan parti kurallara göre 68 ve üstü yaştaki liderlerin görevi bırakması gerekiyor. Ayrıca, Çin Anayasası’na göre devlet başkanları sadece iki dönem görev yapabiliyor.

Ancak uzmanlar, Xi’nin adının şimdi parti anayasasına girmesi ve partinin “çekirdek lideri” olarak görülmesi nedeniyle önünde ciddi bir engelin kalmadığına dikkat çekiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG