Erişilebilirlik

Wulff'un Türkiye Ziyareti Almanya'da Büyük Yankı Buldu


Wulff'un Türkiye Ziyareti Almanya'da Büyük Yankı Buldu

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un Türkiye ziyareti sonuna gelirken Berlin’de tartışmalar sürüyor. Berlin muhabirimiz Cem Dalaman, beş gün süren resmi ziyaretin yankılarını derledi

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un Pazartesi günü başlayan Türkiye ziyareti sırasında özellikle TBMM'de yaptığı konuşma Alman basınında büyük yankı buldu. Wulff'un Ankara'dan gönderdiği mesajları yorumlayan gazeteler, Alman Cumhurbaşkanı’nın 3 Ekim’de Almanya’nın Birleşmesi Günü töreninde yaptığı konuşmayı Ankara’da tamamladığını belirtirken, Wulff’un böylece her iki ülkede din ve inanç özgürlüğüne vurgu yaptığı görüşü ağır bastı.

3 Ekim’deki konuşmasında İslam’ın Almanya’nın parçası, kendisinin de Almanya’da yaşayan Müslümanların da Cumhurbaşkanı olduğunu söyleyen Wulff, Ankara’daki konuşmasında ise Türkiye'den, ülkede yaşayan Hıristiyan azınlık için daha fazla haklar istedi. Wulff’un Türk işadamlarına vize kolaylığı sağlamak için çalışmalara başlandığı mesajı ise Alman gazetelerinde süren kalifiye eleman sıkıntısı haberleri kapsamında önemli bir gelişme olarak yorumlandı.

Bu arada Alman televizyonlarında hafta boyunca Türkiye'nin ekonomik olarak kaydettiği ilerlemeler, dış politikadaki önemli katkıları ve İstanbul’un kültürel zenginliklerini öven çok sayıda belgesel ve röportajın yayınlanması da dikkati çekti. Merkezi Essen’de bulunan Türk– Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı’nın Başkanı Faruk Şen, son haftalarda Türklere yönelik göç ve uyum tartışmaları ile gerilen ilişkilerin Wulff’un ziyareti sonrasında yumuşayacağını söylüyor.

Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un Türkiye ziyareti kapsamında, Ankara, Tarsus ve İstanbul’daki temaslarında, Hıristiyan azınlıkla ilgili sözlerini, Almanya’ya yönelik ‘bir denge oyunu’ olarak yorumlayan Şen, Wulff'un akıllı bir strateji izlediğini savunuyor.

Bu arada Cumhurbaşkanı Wulff’den sonra Başbakan Angela Merkel de dün yaptığı bir açıklamada İslam'ın Almanya'nın bir parçası olduğunu söyledi. Merkel, Türk kökenli işverenlerin faaliyetlerini övdü ve onların da ülkeye refah getirdiğine işaret etti.

XS
SM
MD
LG