Erişilebilirlik

William Barr’a Eski Adalet Bakanlığı Yetkililerinden İstifa Çağrısı


ABD Adalet Bakanlığı’nın, Başkan Donald Trump’ın ilk ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn hakkındaki davanın düşürülmesini istemesine tepkiler sürüyor. Bakanlığın eski yetkilileri, Adalet Bakanı William Barr’ın istifa etmesi çağrısında bulundu.

Aralarında hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi isimlerin olduğu yaklaşık iki bin eski yetkili, bir mektup yayınlayarak, Flynn davasına müdahale ettiği gerekçesiyle Adalet Bakanı William Barr’ın istifa etmesini istedi.

Adalet Bakanlığı geçen hafta, Rusya soruşturması kapsamında hakkında iddianame hazırlanan ilk isim olan ve Rus büyükelçi ile görüşmesinin içeriğine ilişkin FBI’a yalan söylediğini de dava sürecinde itiraf eden eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’e yönelik suçlamaların düşürülmesi için harekete geçmişti.

ABD Adalet Bakanlığı’nın eski çalışanları, mektupta, bu adımın sadece William Barr’ın imzasıyla atıldığına, dava yargıcına gönderilen talepte hiçbir savcının imzasının olmadığına dikkat çekti.

Mektupta Adalet Bakanlığı’nın kararının ''daha önce benzeri görülmüş olsa da olağanüstü nadir'' olduğu belirtildi.

Barr’ın istifa etmesinin olası görünmediğini de göz önünde bulunduran mektubun imzacıları, Flynn davasına bakan yargıca da Adalet Bakanlığı’nın suçlamaları reddetmesinin arkasında yatan mantığı dikkatle incelemesi, davanın düşürülmesi talebini reddetmesi ve Flynn hakkında hüküm verme sürecini devam ettirmesi çağrısında bulundu.

ABD Adalet Bakanı William Barr, CBS televizyonuna yaptığı açıklamada, Flynn hakkındaki suçlamaların düşürülmesi için hamle yaparak Başkan’ın çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini reddetmişti. Barr, davanın düşürülmesi talebinde bulunma kararını, konuyu inceleyen savcının tavsiyesi doğrultusunda aldığını söylemişti.

Adalet Bakanlığı’nın Michael Flynn hakkındaki davanın düşürülmesi talebi konusundaki nihai kararı davaya bakan yargıcın vermesi gerekiyor. Yargıcın bu yönde bir karar vermemesi halinde, Başkan Donald Trump, Flynn için başkanlık affı çıkarabileceği imasında bulunmuştu.

Trump, geçen hafta Flynn’in mahkemede aklanacağı kanısında olduğunu söylemiş, ancak aklanmaması halinde başkan olarak farklı bir tür yetkiye sahip olduğunun mesajını vermişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG