Erişilebilirlik

WikiLeaks: 'Pentagon'un Tehditleri Bizi Yıldıramaz'


WikiLeaks: 'Pentagon'un Tehditleri Bizi Yıldıramaz'

Amerikan ordusunun Afganistan’daki operasyonlarına ait gizli belgeleri İnternet’te yayınlayan WikiLeaks sitesinin sahibi Amerikalı yetkililerin tehditlerinin kendilerini yıldıramayacağını söyledi.

Afganistan’daki operasyonlara dair yeni gizli belgeleri yayınlamaya hazırlanan Julian Assange, “masum kişilerin” adlarının listeden çıkarılacağını söyledi.

Assange, bugün gazetecilere yaptığı açıklamada Savunma Bakanlığı Pentagon’dan gelen taleplere göre hareket etmeyeceğini belirtti.

WikiLeaks şu ana kadar 70 bin gizli belgeyi yayınladı ve 15 bin belgeyi daha yayınlamaya hazırlanıyor. İnternet sitesi, Amerika Savunma Bakanlığı’nın belgelerin hepsini iade etme ve kalan gizli belgeleri yayınlamadan silme yönündeki taleplerini reddetti.

Bazı İsimler Belgelerden Çıkarılacak

Ancak Assange, belgelerin tek tek gözden geçirileceğini ve tehdit altında olacağı düşünülen masum kişilerin adlarının belgelerden çıkarılarak yayınlanacağını söyledi.

Pentagon, WikiLeaks’in yayınladığı belgelerin Afganistan’da görev yapan Amerikan askerleriyle Afgan halkının hayatını ve ülkedeki Amerikan operasyonlarını tehlikeye attığını savunuyor.

XS
SM
MD
LG