Erişilebilirlik

WikiLeaks Nobel Barış Ödülüne Aday


WikiLeaks’in sahibi Assange, İngiltere’de bir süre hapis yattıktan sonra kefaletle serbest bırakıldı. Assange, tecavüz suçundan arandığı İsveç’e iade edilmemek için hukuk mücadelesi veriyor

Norveçli bir politikacı, WikiLeaks’i bu yılki Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterdi.

Milletvekili Snorre Valen, Amerikan hükümetine ait gizli belgeleri yayınlayan WikiLeaks internet sitesinin, 21. Yüzyıl’da ifade özgürlüğüne önemli katkı sağladığını savunuyor.

Norveçli milletvekili, yolsuzluk, insan hakları ihlalleri ve savaş suçlarıyla ilgili bilgileri açığa çıkaran WikiLeaks’in, Nobel Barış Ödülü’ne doğal olarak aday olabileceğini söyledi.

Avustralyalı Julian Assange tarafından kurulan WikiLeaks, Amerika Dışişleri Bakanlığı’na bağlı yüz binlerce kriptoyu İnternet’te yayınlamıştı. Bu belgeler arasında Irak ve Afganistan savaşına ait çok gizli bilgiler de yer alıyor.

Her ülkeden parlamento üyeleri, siyaset ve hukuk bilimcileri ve eski ödül sahipleri, Nobel Barış Ödülü’ne aday belirleyebiliyor.

WikiLeaks’in sahibi Assange ise, İngiltere’de bir süre hapis yattıktan sonra kefaletle serbest bırakıldı. Assange, tecavüz suçundan arandığı İsveç’e iade edilmemek için hukuk mücadelesi veriyor.

XS
SM
MD
LG