Erişilebilirlik

WikiLeaks CIA’nin Bilgisayar Korsanlığı Yöntemlerini Yayınladı


WikiLeaks'ın kurucusu Julian Assange, yıllardır Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'ne sığınmış durumda

WikiLeaks, ABD Merkezi Haber Alma Dairesi (CIA) tarafından kullanılan geniş çaplı bilgisayar korsanlığının ayrıntılarını yayınladı.

WikiLeaks, CIA tarafından cep telefonlarının, bilgisayarların, akıllı televizyonların güvenliklerini kıran ve sahiplerinin izlenmesini sağlayan bilgisayar korsanlığı araçlarının kullanıldığını gösteren belgeler elde ettiğini açıkladı.

Belgelerde gizli yöntemlerle şifreleme, antivirüs yazılımları ve diğer güvenlik ağlarının aşıldığı belirtiliyor.

CIA’nin bu işte Ulusal Güvenlik Ajansı ve müttefik devletlerin istihbarat daireleriyle birlikte çalışarak dünyanın en popüler teknoloji platformları, Samsung’un televizyonlarını, Apple’ın iPhone’u ve iPadlerini, Google’ın Android telefonlarını ve Microsoft’un Windows işletim sistemini hedef aldığı kaydediliyor.

Belgelerde internet bağlantılı televizyonların dinleme cihazlarına dönüştüğü de belirtiliyor. Bir belgede araçlara yönelik hacklemeden bahsediliyor. CIA’nin yüksek teknolojik araçlardaki sistemlere ulaşmadaki ilgisinden söz ediliyor.

Sözü edilen yazılım internet ağlarını da hedef alıyor.

CIA sözcüsü Jonathan Liu kurumun konuyla ilgili açıklama yapmayacağını belirtti.

Samsung TV’yi hedef alan yazılıma İngiliz istihbarat servisi MI5’ın yardım ettiği belirtiliyor.

WikiLeaks bunu yayınlamadaki amacının, CIA’nin bilgisayar korsanlığı kapasitesinin, dairenin yetkilerini aşıp-aşmadığına dair tartışma başlatmak olarak belirtiyor.

Belgelerin nasıl ele geçirildiği ise netleşmiş değil. WikiLeaks belgelerin izole olmuş, CIA içindeki yüksek güvenlikli bir ağdan geldiğini belirtiyor. Bununla birlikte bu belgelerin, CIA içinde çalışan bir köstebek ya da siber hırsızlık yoluyla elde edilip edilmediği net değil.

WikiLeaks, CIA’nin gizli bilgisayar korsanlığı için üs olarak Langley, Virgina’daki merkezi ile Almanya’nın Frankfurt kentindeki ABD Konsolosluğu’nu merkez olarak kullandığını kaydediyor.

WikiLeaks, hiç beklenmeyen bir davranışla, belgelerdeki bazı gizli bilgileri yayınlamadığını belirtti. Bu bilgiler arasında Latin Amerika, Avrupa ve Amerika’da CIA’nin onbinlerce hedefi ve saldırı araçları olduğu belirtiliyor.

Belgelerde ayrıca aralarında Rusya’nında da bulunduğu diğer ülkelerden alınan dijital casusluk teknikleriyle ilgili “kütüphane” oluşturulduğuna dair bilgi var.

Bazı teknoloji firmaları bilgiyi değerlendirdiklerini belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG